Neşet Ömer İrdelp

Neşet Ömer İrdelp
  • Meslek : Hekim
  • Önem : İç hastalıkları ve kardiyoloji alanında önemli çalışmalar yapması ve Türkiye’de tıp öğrenimini geliştirmesi
  • Doğum : 1882 – İstanbul
  • Ölüm : 3 Haziran 1948
  • Başlıca Eserleri : Kalp İntizmsızlıkları Konferansı, Bitler, Mide ve Em’a Hastalıkları, Kebet Hastalıkları, Kalp ve Ev’iye Emrazı

Özellikle iç hastalıkları ve kardiyoloji alanlarındaki çalışmalarıyla bilinen ve tıp eğitiminin gelişmesine katkı sağlayan Türk hekim Neşet Ömer İrdelp İstanbul’da dünyaya geldi. Tıbbiye’den diplomasını alıp, Ankara’da zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra iç hastalıkları alanında uzmanlaşmak üzere Fransa’ya gitti. Paris’teki St. Antonie Hastanesi’nde özellikle kardiyoloji konusunda deneyimini arttırarak 1910’da Türkiye’ye döndü. Daha sonra ise İstanbul’da Darülfünun Tıp Fakültesi’nde iç hastalıkları klinik şefi olarak atandı. I. Dünya Savaşı döneminden sonra öğretim görevine döndü ve 1921 yılında iç hastalıkları profesörü oldu. Milli Mücadele döneminde ise Atatürk’ün hekimliği görevini üstlendi. 1925 yılında Tıp Fakültesi’ne dekan seçile İrelp, iki yıl sonra da Darülfünun rektörü oldu. Üniversite reformunun ardından İstanbul Üniversitesi’nin ilk rektörü yine o oldu. 1934 yılında İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Bir dönem sürdürdüğü vekillik görevinin ardından kürsüsüne dönerek ölene kadar öğretim görevine devam etti.

Yüksek Sağlık Şurası, Türk Tıp Derneği gibi çeşitli kuruluşların çalışmalarına üye olarak katılan İrdelep, Türk Kodeksi’nin Birinci Komisyonu’na ve II. Ulusal Tıp Kongresi’ni düzenleyen Tıp Encümeni’ne de başkanlık etti. I. Dünya Savaşı yıllarında ateşli ve salgın hastalıklar, özellikle de parazit hastalıkları üzerinde çalışmalar yapan İrdelep, daha çok bölgesel özellik gösteren ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde çok yaygın olan şark çıbanı, bağırsak bozukluklarıyla ortaya çıkan ve tropikal bir hastalık olan Bilhariazih, üç gün humması ve tifüse ilişkin gözlemlerini yayımladı. İstanbul Üniversitesi’nde de özellikle kalk hastalıklarını, enfarktüste elektrokardiyografi değişikliklerini ve böbrek yetmezliğini konu alan araştırmalarıyla tanı ve tedavi yöntemlerine katkıda bulunan İrdelp, her şeyden önce değerli bir hoca olarak tanındı. Klinik çalışmaları, ders kitapları ve yetiştirdiği öğrencilerle Türkiye’de hekimlik uygulamalarının ve tıp öğretiminin gelişmesinde etkili oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

Mithat Aydın, Atatürk’ün Son Hastalığı, Belgi Dergisi, sayı.12, 2016

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun