Neil Armstrong

Neil Armstrong
  • Meslek : Astronot
  • Önem : Aya ilk ayak basan kişi
  • Doğum : 5 Ağustos 1930 – Ohio Eyaleti, ABD
  • Ölüm : 25 Ağustos 2012 - Ohio Eyaleti, ABD
  • Kazandığı Bazı Ödüller : Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası, Kongre Altın Madalyası, Kongre Uzay Onur Madalyası, Kaşifler Kulübü Madalyası, Robert H. Goddard Anma Ödülü, NASA Seçkin Hizmet Madalyası, Harmon Uluslararası Havacılık Kupasını, Royal Geographic Society'nin Altın Mada

Apollo 11 uzay aracının kumandanı olarak Ay yüzeyine ayak basan ilk kişi olarak tarihe geçen Neil Armstrong, Ohio Eyaleti’ndeki Wapakoneta’da dünyaya geldi. Küçük yaşta havacılıkla ilgilenmeye başlayan Armstrong, 16 yaşında uçuş brövesini aldı ve ertesi yıl Purdue Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümüne girdi. 1950 yılında Kore Savaşı nedeniyle yarım kalan eğitimini 1955’te tamamladı. 1971-1979 yılları arası Cincinnati Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne profesör olarak atanan Armstrong, deneme pilotu ve astronot olarak gösterdiği başarılarla birçok ödüz kazandı. ABD’deki havacılık ve uzay çalışmalarıyla ilgili birçok kuruluşunda onur üyesidir. Armstrong, geçirdiği bir hastalıktan ötürü 82 yaşındayken vefat etti.

1955’te Lewis Uçuş Araştırmaları Laboratuvarı’nda çalışmaya başlayan Armstrong, ertesi yıl NASA’ya geçerek F-100, F-101, F-102, F-D5, B-47 jet uçaklarının ve X-15 roket uçağının deneme uçuşlarına katıldı. 1962 yılında “Gemini İnsanlı Uzay Uçuşu Projesi” için askerlikten ayrılarak Texas’taki Houston Uzay Merkezi’ndeki çalışmalarına başladı. 16 Mart 1966’da uzaya fırlatılan Gemini 8, Neil Armstrong ile David Scott’u taşıyordu. Uzayda bir Agena iticisiyle kenetlenen araç bir süre sonra kontrolden çıkınca, astronotlar iticiden ayrılmak zorunda kaldı. Ardından “Apollo Projesi” için seçilen Armstrong, eğitimin ardından Michael Collins ve Edwin Aldrin’den oluşan Apollo 11 ekibinin başına getirildi. 16 Temmuz 1969’da Greenwich saatiyle 13.32’de fırlatılan araç iki gün sonra Ay yörüngesine girdi.  “Kartal”(Eagle) modüle geçen Armstrong ve Aldrin 20 Temmuz akşamı saat 20.17’de yaklaşık 22 saat kalacakları yere indiler. Armstrong 21 Temmuz günü ilk Ay’a ilk adımını attı, ondan 18 dakika sonra ise Aldrin geldi. Kartal’ın dışında geçirdikleri 2 saat 20 dakika boyunca Ay üzerinden 21 kg civarında taş örneği topladılar. 24 Temmuz’da Büyük Okyanus’a inen astronotlar, uzaydan zararlı organizmalar taşımış olabilecekleri düşüncesiyle on sekiz gün karantinaya alındılar.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

NASA Content Administrator, Biography of Neil Armstronh, Erişim Tarihi:27.12.2018

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun