Ned Kelly

Ned Kelly
  • Önem : Bir dönem Avusturalya'da halk kahramanı olarak görülen soyguncu
  • Doğum : 1855
  • Ölüm : 1880

Yaptığı soygunlarla ve haydutluklarla Avusturalya’da efsane olan Ned Kelly adeta bir halk kahramanına dönüştü. Sömürge yönetimine karşı el yapımı bir zırhla silahlı bir çatışmaya girdiği son başkaldırısı ona büyük bir ün kazandırdı. 19. yüzyılın başlarında İngiliz mahkumların gönderildiği bir sürgün yeri olan Avusturalya’da mahkum olan bir babanın oğlu olan Kelly’in annesi Helen’di. Babasını on bir yaşındayken kaybetti. Genç Kelly, kısa bir süre sonra suç kariyerine başladı. 1870’lerde hırsızlık ve saldırı suçlarından iki kez cezaevine gönderildi. Serbest kalmasının ardından bu kez çok ciddi bir suç olan polise saldırı ile itham edildi. Bu olayın ardından kardeşi Dan ile kaçmaya başladı. Polis onları yakalamak için geldiğinde Kelly kardeşler üç polisi öldürdü. Bu eylemleri onları bölgenin aranan kanun kaçakları haline getirdi. Başlarına konan büyük ödüle rağmen bir dizi banka soygunu yapmayı başardılar.

Bir Katolik olan Kelly, yaptıklarına gerekçe olarak Avusturalya’da Katoliklere yapılan baskıları gösteriyordu. Bazılarına göre o baskıya karşı direnişin sembolüydü. Yaptıklarıyla İngiliz koloni yönetimine karşı daha geniş kapsamlı bir muhalefetin önünü açan tabiri caizse “toplumsal bir hayduttu.” Kelly, Glenrowan’da bir handa yakalandı. Bina polis tarafından kuşatıldı. Handan el yapımı bir zırh giyerek çıktı. İlk önce kurşun yağmurundan kurtulmayı başarsa da en sonunda korumasız durumdaki bacaklarından vuruldu ve yakalandı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun