Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek
  • Meslek : Şair, yazar
  • Doğum : 25 Mayıs 1905 - İstanbul
  • Ölüm : 25 Mayıs 1983 - İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Şiir: Örümcek Ağı, Kaldırımlar, Ben ve Ötesi, Roman-Öykü: Ruh Burkuntularından Hikâyeler, Aynadaki Yalan, Kafa Kağıdı, Tiyatro: Tohum, Bir Adam Yaratmak, Künye

Cumhuriyet dönemi edebiyat tarihi içerisinde politik düşünceleri ve sivri çıkışlarıyla tanınan Necip Fazıl Kısakürek, ''O ve Ben'' adlı otobiyografisinde İstanbul Çemberlitaş’ta mahkeme reisliğinden emekli dedesi Mehmed Hilmi Efendi’nin konağında doğduğunu ifade eder. Asıl adı Ahmed Necip olan yazar, hayatı boyunca en çok yaptığı iki işten biri olan okumayı babasından öğrendi. Düzenli bir eğitim hayatı olmayan Necip Fazıl’ın yurt içi eğitimindeki son durağı İstanbul Darülfünun’u Felsefe bölümü oldu. Burada eğitimini tamamlamadan Paris’e Felsefe eğitimi almak için gitti. Ancak hayatı boyunca iyi bir öğrenci olamayan yazar, Paris’te de iyi bir öğrenci olamayınca geri dönerek İstanbul ve Anadolu’da memuriyet ve müfettişlik yaptı.

Memuriyet ona göre değildi. Bu yüzden işten ayrılarak yayıncılık hayatına atıldı. Geçimini de bu işten sağladı. Edebi yönüyle Necip Fazıl’a bakmak gerekirse ilk şiir denemesini Milli Mücadele yıllarında henüz 13-14 yaşlarında yaptı. Bilinen ilk şiiri ise Yeni Mecmua'da yayımlanan, daha sonra Örümcek Ağı kitabına "Bir Mezar Taşı " adıyla girecek olan "Kitabe" başlıklı şiirdir. O günlerden başlayarak birçok dergide ve gazetede şiirleri ve köşe yazıları yayınlanır. Sanatkârlığı dışında siyasi ve fikri yazılarıyla daha yaygın bir şöhret kazanan Necip Fazıl, bu açıdan Cumhuriyet döneminin birkaç büyük polemikçi yazarı arasında sayılır. Özellikle yakın dönem tarihi ve daha aktüel konular üzerinde yazdıklarının arkasında adları da zikredilmek şartıyla devrin siyaset, yönetim ve basın gibi alanların kişileri hakkında tenkit sınırlarını aşan ağır ifadeler ve suçlamalar bulunmaktadır. Tartışmalı ve uzun soluklu edebiyat yaşantısı Erenköy’deki evinde vefat etmesiyle son bulur.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

M. Orhan Okay, Necip Fazıl Kısakürek, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2002, cilt.25, sf.485-488

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun