Nathaniel Bacon

  • Önem : 17. yüzyılda meydana gelen ve Bacon İsyanı olarak anılan isyanın lideri
  • Doğum : 1640
  • Ölüm : 1676

Sömürgecilik döneminde Amerika’daki Virginia’da yaşayan çiftçi Nathaniel Bacon aynı zamanda önemli bir isyan lideriydi. 1676 yılında sömürge yönetimine karşı çıkan kısa fakat oldukça etkili bir hareket başlatan Bacon’ın bu girişimi Amerikan Devrimi’nden bir asır önce Kuzey Amerika’da yaşanan en büyük başkaldırı hareketlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Prestijli bir aileden gelen Bacon İngiltere’deki Suffolk’ta doğdu. Cambridge mezunuydu. Londra’ya gitti, 1674 yılında Virginia’ya taşındı ve günümüzdeki Richmond şehri yakınlarında bir çiftlik kurdu. Önceleri Virginia valisi Berkeley’i destekliyordu ve valilik konseyinin üyesi olmuştu. Ancak zamanla Berkeley’i eleştirenleri eleştirenlere daha fazla sempati duymaya başladı ve bu sempati zamanda önemli bir direnişin lideri olmasına kadar vardı.

Bacon İsyanı olarak bilinen olay, Virginia valisi William Berkeley’e karşı halkın duyduğu hoşnutsuzluktan ötürü gerçekleşti. Büyük bölümü Virginialı küçük tütün üreticileri olan Bacon ve destekçileri, yüksek vergilerden yılmıştı. Bacon gücünün doruğuna vardığında arkasında binlerce destekçisi vardı. İsyancılar koloninin büyük bir bölümünü kontrol altında tutuyorlardı. Bacon çok sayıda yerlinin öldürüldüğü kapsamlı bir saldırı düzenledi. Berkeley ise bu duruma çok öfkelenerek Bacon’u hain ilan etti. Buna rağmen Bacon yolundan dönmedi. Bacon’un birkaç ay sonra ölümü isyanın da sonu oldu.  Ancak bu başkaldırı hareketi, İngiliz yönetimi altındaki Kuzey Amerika’da uzun yıllar unutulmadı ve kendinden sonra gerçekleşen devrim girişimlerini doğrudan etkiledi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun