Nail Abbas Sayar

Nail Abbas Sayar
  • Doğum : 21 Mart 1923 Yozgat
  • Ölümü : 12 Ağustos 1999 İzmir
  • Meslek : Şair, romancı

Nail Abbas Sayar; Türk köy edebiyatında önemli yeri olan romancı ve şairdir.

EĞİTİM HAYATI VE ÇALIŞMA HAYATI

Yozgat’ta doğan yazarımız 1941 yılında Yozgat Lisesinden mezun olarak 1945 yılında evlenir ve İstanbul’a yerleşir. Dört dönem İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Türkoloji eğitimi aldı ancak eğitimini yarıda bırakarak Yozgat’a döndü. Bir süre çiftçilikte uğraşarak yeniden İstanbul’a döner ve bir matbaa kurar. Kurduğu matbaayı Yozgat’a taşınmasıyla tekrardan Yozgat’ta kurar ve iki haftada bir yayımladığı dergiyi Yozgat’ta yayımlamaya devam eder. Bu dergi aynı zamanda Bozlak adını taşır ve Yozgat’ta yayımlanan ilk yerel dergi olma özelliğini bünyesinde barındırır. Yozgat’ın Bozok ve İleri gazetelerinde çeşitli yazıları yayımlandı. Kısa bir süre politika ile ilgilendi. Yozgat Demokrat Parti müteşebbis heyeti kurucuları arasında yer aldı ancak ilgisini zamanla kaybetti ve politikadan uzak kalmaya başladı. 11.07.1989 yılında Ayvalık Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hanife Ender Sayar’la evlenerek Ayvalık’a yerleşir. Edebiyat alanının yanı sıra resim alanında da uğraş ve eserler vermiştir. 1990 yıllarda 4 ilde sergiler açmıştır. 4.08.1999’da yatağında uyurken, gece yarısına doğru fenalaşarak beyin kanaması geçiren Sayar, bir hafta sonra 12 Ağustos 1999 tarihinde 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde hayatını kaybetti. Mezarı Yozgat’tadır.

EDEBİ HAYATI

İlk olarak şiir ile edebiyat alanına giriş yapan şairinin toplamda altı adet şiir kitabı yayımlanır. Bu kitapların birçoğu şuan bilinmemektedir. Bütün şiirlerinin toplandığı kitabı Boşluğa Takılan Ses adıyla 1992 yılında yayımladı. Daha sonra roman yazmaya devam eden yazarımızın ilk romanı Yılkı Atıdır. Yılkı Atı yazıldıktan on beş sene kadar sonra yayımlanır. Şiirlerinde olduğu gibi romanlarında da köy halkını ve doğayı konu edinmiştir. Yazarın tek öykü kitabı Yorganımı Sıkı Sar 1976 yılında, Dik Bayır adlı romanı 1977’de yayımlandı. Takip eden yıllarda Tarlabaşı Salkım Saçak 1987’de, Anılarda Yumak Yumak 1990’da, Boşluğa Takılan Ses 1992’de ve daha sonra Noktalar adlı kitapları yayımlandı. Yapıtları köy kategorisinde değerlendirmeye alınır. Yapıtlarında genellikle Orta Anadolu’yu anlatır. Romanlarında Türk köylüsünün nasıl yaşadığını bilmek, öğrenmek ve yaşam koşullarını değiştirmek gerektiğini aydınlara ve politikacılara haykırır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

SAYAR, Abbas, Şiirler, Ötüken Neşriyat, İstanbul 2002.

NECATİGİL, Behçet, Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü, Varlık Yayınları, İstanbul, 2003

ROMANLARININ GÖLGESİNDE KALAN BİR ŞAİR: ABBAS SAYAR - Ercan KÖKSAL

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun