Nadir Nadi Abalıoğlu

Nadir Nadi Abalıoğlu
  • Meslek : Gazeteci, yazar
  • Doğum : 23 Haziran 1908 - Muğla
  • Ölüm : 20 Ağustos 1991
  • Başlıca Eserleri : Sokakta Gürültü Var, Uyarmalar, Perde Aralığından, İki Sovyet Rusya-İki Polonya, Olur Şey Değil, Ben Atatürkçü Değilim

Uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinin başyazarlığını yapan Türk gazeteci Nadir Nadi Abalıoğlu Fethiye’de dünyaya geldi. Babası da kendisi gibi gazeteci olan Yunus Nadi Abalıoğlu’dur. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Abalıoğlu, 1930 yılında Viyana’ya giderek Siyasal Bilimler Fakültesi’ne girdi. Üç yıl sonra ise İsviçre’deki Lozan Üniversitesi’ne geçti. Yurda döndükten sonra Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığına başladı. Bu gazete onun adeta yuvası oldu. 1938-1941 yılları arasında mezunu olduğu Galatasaray Lisesi’nde sosyoloji öğretmenliği yaptı. Yazın hayatında verdiği ürünlerin ilk meyvesi olan deneme türündeki ilk kitabı olan “Sokakta Gürültü Var”ı yayımladı. Babasının ölümü üzerine Cumhuriyet gazetesinin yöneticisi ve başyazarı oldu.

Nadir Nabi Abalıoğlu fikir adamı olmanın yanı sıra siyasetle de ilgilendi. 195 seçimlerinde Demokrat Parti listesinden bağımsız Muğla milletvekili olarak meclise girdi. 1954’te de İstanbul’dan bağımsız milletvekili oldu. Bu arada Avrupa komisyonu Danışma Meclisi üyeliğine seçildi ve altı yıl boyunca bu görevi sürdürdü. 1962 yılında bir anlaşmazlık üzerine Cumhuriyet gazetesindeki yazılarına bir süre ara verdi. 1964 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından kontenjan senatörlüğüne seçilen Abalıoğlu altı yıl sonra görev süresi dolmadan bu görevden ayrılıp gazetedeki yöneticiliğine döndü. 1971 yılında dönemin siyasal koşulları nedeniyle yaklaşık bir yıl uzak kaldı. 1991 yılında ise vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun