Mustafa Miyasoğlu

Mustafa Miyasoğlu
  • Doğum : 1946-Kayseri
  • Ölüm : 1 Ağustos 2013-İstanbul
  • Meslek : Şair, Yazar, Eğitimci

Mustafa Miyasoğlu Türk edebiyatçı ve yazardır. 1982 yılında Suffe Yayınları’nı kurarak Suffe Kültür Yıllığı'nı yayımlamaya başladı. Yabancı dilini yurt dışında geliştiren Miyasoğlu 1988/1992 yılları arasında Pakistan’ın İslamabad şehrindeki yabancı diller enstitüsünde yardımcı profesör ünvanı ile görevlendirildi. Gençlik yıllarında Milli Türk Talebe Birliği saflarında boy gösterdi.

Hayatı

1946 yılında Kayseri’de doğan Mustafa Miyasoğlu ilk ve ortaöğrenimini doğduğu şehirde tamamladı. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tamamlayan Miyasoğlu mezun olduktan sonra çalışma hayatına öğretmenlik yaparak başladı. 10 yıl liselerde öğretmenlik yaptıktan sonra 12 yıl da üniversitelerde çalıştı.

Bu eğitimci kişiliğinin yanı sıra edebi kişiliğini de geliştirdi ve yazmaya devam etti. 1966 yılında başladığı yazı hayatı, aralıksız devam etti. İlk olarak şiir ve deneme türlerinde eserler kaleme alan Miyasoğlu, hikaye, tiyatro ve roman da kaleme aldı. Birçok dergi ve gazetelerde Kültür Sanat Yazıları yazan yazar, yazmış olduğu şiirler ve romanlarıyla pek çok ödüle layık bulundu. Türkiye Milli Kültür Vakfı tarafından ödül kazanan Mustafa Miyasoğlu’nun ‘’Hicret Destanı’’ adlı şiiri Arapça’ya çevrildi. Bunun dışında başka eserleri de farklı dillere çevrildi ve böylece dünya geneline yayıldı. İngilizce ve Arapça başta olmak üzere Urduca diline de çevrilen şiir ve hikayeleri oldukça tutuldu. Yazmış olduğu şiirleri ve yazıları Hisar, Edebiyat, Mavera, Yeni Sanat, Türk Edebiyatı, Sedir ve Milli Gençlik gibi dergilerde yayınladı.

Yazmış olduğu eserler üzerine Ankara, Samsun ve Kahire’deki Üniversitelerde okuyan öğrenciler tarafından tez konusu olarak belirlendi. Yazmış olduğu eserlerde milli duygulara önem veren yazar, toplumda değer çatışmalarını sıklıkla inceledi. 2013 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.

Başlıca eserlerine; Rüya Çağrısı, Bir Gülü Andıkça, Geçmiş Zaman Aynası, Güzel Ölüm, Bir Aşk Serüveni, Necip Fazıl Kısakürek, Ziya Osman Saba, Devlet ve Zihniyet gibi kitapları örnek verilebilir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Özerdem, Zeynep,  Mustafa Miyasoğlu'nun Romanlarında Din, Diss. Eastern Mediterranean University (EMU)-Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 2013.

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun