Murasaki Şikibu

  • Önem : Japon şair, roman ve günlük yazarı
  • Doğum : 978 - Kyoto, Japonya
  • Ölüm : 1014

Japon şairi, roman ve günlük yazarı olan Murasaki Şikibu, Japon İmparatorluğu’nun başkenti Kyoto’da dünyaya geldi. Asil bir aileye mensup olan Şikibu, İmparatoriçenin nedimesi oldu. Kıdemli bir imparatorluk görevlisi olan babasından kapsamlı bir eğitim aldı. Bu, o dönemde Japon kadınları için alışılmadık bir durumdu. Romanını, kocası Fujiwara Nobutaka’nın 1001 yılındaki ölümünün ardından yazdığı tahmin edilmektedir. Genji’nin Masalı adlı bu kitap tarihte yazılmış ilk romanlardan birdir. 1008 yılında yayımlandığı düşünülmektedir. 2008 yılında kitabın yazılmasının 1000. yıl dönümü kutlanırken dikkatler yeniden kitabın üzerinde toplandı. Kitap hem dünya edebiyatı hem de Japon dili için bir dönüm noktası olarak görülmektedir.

Genji’nin Masalı, imparatorun başından çok sayıda duygusal ilişki geçen oğlu Genji’nin hikâyesini anlatır. Murasaki’nin eserinde yüzlerce karakter vardır. Roman boyunca Japonya’daki çeşitli yerlerin isimleri anılır. Öykü onlarca yılı içine alacak şekilde devam eder. Kitapta modern romanların birçok özelliği bulunmamaktadır. Murasaki’nin kullandığı arkaik Japon dili nedeniyle günümüzde Japonlar tarafından bile anlaşılması oldukça zordur. Romanı daha da karışık yapan şey hiç isim kullanılmamasıdır, zira dönem Japonya’sında bir kişiyi isimle çağırmak hakaret sayılırdı. Bu romanın yanı sıra yüzlerce şiir yazdı. Ayrıca Heian Dönemi Japonya’sının günlük hayatı ve geleneklerine ilişkin önemli kayıtlar içere bir günlüğü bulunmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun