Muhibbe Darga

  • Doğum : 13 Haziran 1921 - İstanbul
  • Ölüm : 6 Mart 2018 - İstanbul
  • Maslek : Arkeolog - Prof. Dr

Ön Asya dilleri ve kültürleri üzerinde çalışmaları bulunan, Arkeoloji dünyasının öncü isimlerinden ve Türkiye’nin ilk kadın arkeologlarından biri olan Muhibbe Darga İstanbul'da doğdu. İlköğrenimini Paris'te, ortaöğrenimini ise Erenköy Kız Lisesi'nde yaptı. 1943'te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nü bitirdi. 1945'te aynı bölüme asistan oldu. 1947'de Muvattali metinlerinde adı geçen tanrılar üzerinde araştırmasıyla doktor oldu. 1947-1951 arasında Bossert, U.B. Alkım ve H.Çambel'le birlikte Karatepe kazılarında çalıştı. Hitit hiyeroglifleri üzerinde araştırmalar yaptı.

Bir süre ayrılmış olduğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne 1959'da yeniden asistan olarak girdi. 1965'te doçent, 1973'te profesör oldu. Aynı yıl Keban Baraj Gölü Kurtarma Projesi'nde Değirmentepe Höyüğü kazısına katıldı. 1978-1990 arasında beri Aşağı Fırat havzası Karakaya bölgesinde kurtarma projesinde Şemsiyetepe Höyüğü kazısını yönetti. Türk Tarih Kurumu ve Alman Arkeoloji Enstitüsü üyeliğinde bulundu. Darga, çalışmalarında Anadolu'nun arkeolojik buluntularıyla dil verilerini bir arada inceleyerek bir bireşime varmayı amaçlamadı. Bu tür araştırmalarının sonucunda, işlevleri bilinmeyen pek çok Hitit yapı ve heykelinin tanımını yapmıştır. Üzerinde çok az çalışılmış bir konu olan ve örnekleri de pek az sayıda bulunan Side dilinde yazılmış yazıtlar üzerindeki çalışmalarıyla Anadolu kültürünün aydınlanmasına katkıda bulundu.

 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, s.1646

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun