Monmouthlu Geoffrey

  • Önem : Orta Çağ tarihçisi, Kral Arthur öyküsünü yaygınlaştıran İngiliz piskopos
  • Doğum : 1100
  • Ölüm : 1155

Bir Orta Çağ tarihçisi olan Monmouthlu Geoffrey, Kral Arthur öyküsünü yaygınlaştıran İngiliz piskopostur. Kral Arthur masalı pek çok şarkıya, şiire, romana ve filme kaynaklık etmiştir. Geoffrey’in hayatı ile ilgili çok az şey bilinmektedir. Güneydoğu Galler’de bir şehir olan Monmouth’ta dünyaya geldi. Oxford’da eğitim gördü. Ünlü eseri Historia Regum Britanniae’i 1130 yılında burada yazdı. Onun devamı olan aynı ölçüde fantastik eseri Merlin’in Hayatı’nı birkaç yıl sonra kaleme aldı. Geoffrey 1150’lerin başında Galler’de psikopos oldu ve birkaç yıl sonra öldü.

Geoffrey, en iyi bilinen kitabı olan Historia Regum Britanniae’da İngiliz monarşi tarihinin izini antik çağa dek dayandırmaktadır.  Görünürde Gal dilindeki kaynaklara dayansa da kitap aslında mitlerin, tarihin ve Geoffrey’nin kendi hayal gücünün bir karışımından oluşmaktadır. Kitap, antik çağ krallarının bir zamanlar adada yaşayan develerden oluşan bir ırkı yenilgiye uğratmasıyla başlamaktadır. Arthur, Geoffrey’e göre 5. ve 6. yüzyıllardaki Sakson istilasından korunmaya çalışan bir Briton kralıdır. Günümüzde Arthur Efsanesi’nin pek çok unsuru Historia Regum Britanniae’e dayanmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun