Mihail Gorbaçov

Mihail Gorbaçov
  • Meslek : SSCB'nin son lideri
  • Doğum : 1931
  • Ölüm : -

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin son lideri olan Mihail Gorbaçov, Rusya’nın güneybatısında dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı sırasında Alman istilasının getirdiği acılara tanık oldu. Gençliğinde kolektif çiftliklerde çalışan Gorbaçov 1950 yılında Komünist Parti üyesi oldu. 1980 yılında Polit Büro’ya katılmadan önce çeşitli devlet görevlerinde bulundu. 1985 yılında ise Gorbaçov SSCB’nin başına geçti.

Gorbaçov, ülkenin başına geçtiğinde çok büyük problemlerle karşılaştı. Hem iç hem de dış politikada yolunda gitmeyen bir sürü sorun vardı. Sovyet ordusunun Afganistan Savaşı’ndaki durumu iyiye gitmiyordu. Ekonomi ise kötü durumdaydı. Doğu Bloğu’ndaki bağımsızlık hareketleri Sovyet yönetimini tehdit ediyordu. Tüm bunlara yanıt olarak Gorbaçov iki reform yaptı: Yeniden yapılanma ve şeffaflık. Gorbaçov ekonomiyi liberalleştirip şahsi teşebbüsü yasallaştırarak ve konuşma özgürlüğünün üzerindeki engelleri ortadan kaldırarak Sovyetler Birliği’ni modernize etmenin mümkün olacağını düşünüyordu. Orduyu Afganistan’dan çekti ve Reagan ile silahlandırmayı sınırlandıran antlaşmalar imzaladı. 1989 yılında Doğu Avrupa ülkelerinde devrim başlayınca sürecin önünde durmadı. Ancak reformlar kıtlıklara, ayrılıkçı hareketlere ve geniş ölçekli huzursuzluklara neden oldu. 1991 yılındaki darbede Gorbaçov kısa bir süre görevden alındı. Göreve geri döndüğünde gücü büyük ölçüde kısıtlandı. Kaçınılmaz gidişatın farkında olan Gorbaçov çekiçli bayrağı 25 Aralık 1991 tarihinde gönderden indirdi. Daha sonra Rus siyasetinde aktif rol oynamaya devam etti. 1996 yılında yeniden başkan adayı oldu. Dünya çapında tanınan bir devlet adamı olarak dünyayı gezdi. Pizza Hut’un reklam yüzü olan Gorbaçov politik reformu destekleyen bir vakıf kurdu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun