Miguel de Cervantes

Miguel de Cervantes
  • Önem : Batı edebiyatının en etkili yazarlarından
  • Doğum : 1547
  • Ölüm : 1616
  • En Önemli Eseri : Don Kişot

Batı edebiyatının en etkili yazarlarından biri olan Miquel de Cervantes, ilk modern romancı olarak kabul edilmektedir. Ona bu vasfı sağlayan İspanyolca yazılan ünlü “Don Kişot”, adlı eser halen daha en sevilen eserler arasında yer almaktadır. Bu değerli eserin sahibi Cervantes, Madrid’in dışındaki Alcala de Henes’te dünyaya geldi. 1570 yılında İspanyol ordusuna katıldı. 1571 yılında ise Osmanlılar’la İspanyol-Venedik donanmasına yapılan Lepanto Deniz Savaşı’nda yaralandı. Bu dönemde aldığı yaralar nedeniyle hayatı boyunca sol elini kullanamadı. Uzun bir iyileşme sürecinin ardından 1575 yılında Cervantes’i taşıyan bir gemiye korsanlar saldırdı ve onu esir aldılar. Sonraki beş yılını Cezayir’de köle olarak geçirdi. Daha sonra ailesi fidye parasını toplayıp onu kurtardı. Çok geçmeden İspanya’ya geri döndü.

1585 yılında edebi kariyeri başlatan “La Galatea” adlı kitabını yayınladı. Uzun süre vergi tahsildarı olarak çalışan Cervantes, muhasebe hesaplarında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle hapsedildi. Cervantes Don Kişot’u yazmaya üç yıl boyunca kaldığı zindanda başladı. Kitap, La Manchalı yaşlı bir adam olan Don Kişot’un maceralarını anlatıyordu. Kitap 1605 ve 1615 yıllarında iki bölüm halinde yayınlandı. Alaycı mizah anlayışı, ahlaki mesaj kaygısı gütmemesi ve karakterlerinin psikolojik dünyalarını yansıtması ile yenilikçi bir tarzda yazdı. Cervantes romanında olayları birbirine bağlamakla kalmadı, aynı zamanda karakterlerinin duygu dünyalarını araştıran ilk batılı yazarlar arasında yer aldı. Kitabın popüler hale gelmesi ise yayınlandıktan son sonra gerçekleşti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun