Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Midas Anıtı (Yazılıkaya)
  • Önem : Eskişehir'de bulunan önemli Frig yapısı
  • Yer : Eskişehir, Yazılıkaya

Tarihi Midas Anıtı, Eskişehir'in Han ilçesinin Yazılıkaya köyünde bulunmaktadır. Hitit İmparatorluğu’nun MÖ 12. yüzyılda yıkılmasından Lydia Krallığının MÖ 7. yüzyılda üstünlüğü ele geçirmesine dek Orta Anadolu’ya egemen olan Frig Krallığı’nın dağlık yerleşim bölgesi içinde kalan Yazılıkaya Frig Vadi’sinin en ilgi çekici yapılarından biri olan Midas Anıtı, bölgenin kuzeydoğusunda dik bir yamaçta yer alan kayaya oyulmuş önemli bir yapıdır. Biçimsel olarak üçgen alınlıklı tapınakların ön cephesini yineleyen anıt, bölgeyi gezen İngiliz subayı W. M. Leake tarafından 18. yüzyılda keşfedildi. Halk arasında, MÖ 7. yüzyılda yaşadığı bilinen ve efsaneleriyle ünlenen Frigya Kralı Midas’ın adıyla bilinen yapının gerçekte bu kişilikle ilgisi bulunmamaktadır.

Boyut olarak 17 metre yüksekliğinde ve 16,50 metre genişliğinde olan, meandros motifleriyle bezeli Midas Anıtı’nın alınlık bölgesinde yaklaşık 2 metre genişliğinde bir çatlak mevcuttur ve 1,44 m. derinliğinde bir niş yer almaktadır. Anıtsal bir görünüm sergileyen yapının MÖ 6. yüzyılda yapılmış olduğu kabul ediliyor. Bölgeye gelen ilk gezginlerin mezar olarak değerlendirdiği yapının, daha sonra dini amaçlarla konulduğu iddiaları söz konusudur. Daha sonraki süreçlerde ise anıta dair farklı hipotezler öne sürüldü. Tartışma bu haliyle günümüze kadar geldi ve günümüz itibariyle de net bir fikir birliğine varılmış değildir. Anıtın üzerinde hala çözülememiş üç yazıt mevcut. Yazılıkaya Midas Anıtı bu yönüyle gizemini koruyan bir yapı olmaya devam ediyor.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun