Mercy Otis Warren

Mercy Otis Warren
  • Önem : Amerikan Devrimi'nde yazılarıyla önemli rol oynayan yazar
  • Doğum : 1728
  • Ölüm : 1814

Mercy Otis Warren, savaş meydanlarında savaşmamasına veya Bağımsızlık Bildirgesi’ni imzalamamasına rağmen yine de Massachusetsli bir ev kadını olarak Amerikan Devrimi’nin vicdanı ve kurucu annesi olarak görüldü. Bu ününü sömürge gazetelerinde isimsiz yazdığı bağımsızlık yanlısı denemeleri, şiirleri ve oyunları ile kazandı. Beş çocuk annesi Warren savaşın kendi aile bireylerinin üzerinde bıraktığı kişisel etkilere de tanıklık etti. Kocası Anayurt Güçleri’ne bağlı bir subaydı. Bunker Hill Savaşı’na katılmıştı. Büyük oğlu Anayurt Donanması’nda savaşırken bir bacağını kaybetti.

Devrime olan tutkusu öyle büyüktü ki Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci başkanı ve bir aile dostları olan John Adams, ona verdiği mücadelenin tarihini yazmasını tavsiye etti ve o da “Yükselişi, Gelişimi ve Sonuçları ile Amerikan Devrimi Tarihi” isimli çalışmayı yazdı. Birçok Mssachusetts sakini gibi o da Warrenlar da 1760’larda vergi politikaları nedeniyle İngilizlere muhalif oldu. Dönemin iki önemli vatansever yeraltı örgütü Özgürlük Çocukları ve Mutabakat Komitesi toplantıları 1770’li yıllarda çiftin Plymounth’taki evinin salonunda düzenliyordu. Warren’in İngiltere’yi ince bir dille eleştiren oyunları, New York ve Philedelphia’da popülerlik kazandı. Savaştan sonra Warren şiirlerini kendi adıyla yayınlamaya ve Adams’ın önerisi üzerine tarihle ilgilenmeye başladı. Kitap yayınlandığında eski dostunu eleştirel bir dille anlatmış olması aralarını bozdu. 1812’de Adamslar ile arası yeniden düzeldi. İki yıl sonra Plymouth’ta öldüğü sırada seksen altı yaşındaydı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun