Melik Gazi

  • Görev : Danişmendliler Beyliği hükümdarı
  • Hüküm dönemi : 1104-1134
  • Ölüm : 1134 - Sivas

Danişmendiler Beyliği’nin üçüncü hükümdarı olarak tarih kaynaklarında yer edinen Melik Gazi, yaygın olarak Emir Gazi olarak da adlandırılır. Babası Gümüştegin’in ölümü ardından bölünmüşlüklerin baş gösterdiği beyliği tekrar toparlamayı ilk görev edinen Emir Gazi, sert kararlar alarak devletin içine düştüğü kaosu sonlandırmak için girişimlerde bulundu; ilk başta kardeşlerini öldürttü ve Danişmendliler iktidarını elinde topladı. Bunun ardından Selçuklu hükümdarı 1. Kılıçarslan’ın vefatı üzerine meydana gelen iktidar boşluğu sonucu oluşan kardeşler arası taht kavgalarını fırsat bilerek hakimiyet sahasını genişletti.

Danişmendli Beyliği sınırlarını ve hakimiyetini genişleterek, ülkenin dört bir yanında asayiş ve huzur sağlama sürecinde başarılı olan, bununla birlikte bölgenin önemli devletlerinden Selçuklu topraklarının bir bölümünü de kendi hakimiyeti altına alan Emir Gazi’nin vefatının ardından Danişmendliler Beyliği, siyasi alanda bir duraklamaya girdi. Anadolu’da Danişmendli Devleti’nin gerilemesi ile ortaya çıkan boşluğu, Türkiye Selçukluları doldurmaya başladı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Abdülkerim Özaydın, Danişmendliler, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 1993, cilt.8, sf.470-472

Mustafa Demir, Danişmendli Emâreti’nin Kurucuları, Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Dergisi,  2008

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun