Mehmet Rıfat Ilgaz

Mehmet Rıfat Ilgaz
  • Doğum : 7 Mayıs 1911/Kastamonu
  • Ölümü : 7 Temmuz 1993/İstanbul
  • Meslek : Roman, şiir, öykü yazarı

Rıfat Ilgaz; Türk, roman, öykü ve şiir yazarıdır. Hababam Sınıfı eseriyle günümüze kadar gelen nesle etki etmiştir. Türkiye'nin siyasi olarak sıkıntı çektiği zamanlarda dergicilik çalışmalarından ötürü devrindeki meslektaşları gibi adliyelerde ve hapishanelerde zaman geçirmiştir.

EĞİTİM HAYATI

Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında kitaplaştırdığı Hababam Sınıfı adlı eseriyle özdeşleşen Rıfat Ilgaz 1940’lı yılların toplumcu-gerçekçi ekolünün öncü şairlerindendi. 1911 yılında Kastamonu ilinin Cide ilçesinde dünyaya geldi. Sanata alakası ortaokul yıllarında öğrenciyken şiir yazarak başladı. Lise yıllarında babasının vefatı üzerine yatılı olarak Kastamonu Muallim Mektebi'ne kaydoldu.1930 yılında okulu bitirerek 6 yıl Gerede, Akçakoca, Hendek ile Düzce arasında Gümüşova'da ilkokul öğretmenliği görevini yaptı. Ardından Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünü 1938 'de bitirerek Adapazarı Ortaokulu Türkçe Öğretmenliğine atandı.

ÇALIŞMA HAYATI

1939 yılında İstanbul Karagümrük Ortaokulu'nda Türkçe Öğretmenliğine başlayan Rıfat Ilgaz’ın yazı ve şiirleri Çığır, Oluş, Ulus, Güneş, Yücel, Varlık, Hamle ve Yeni İnsanlık dergileri gibi o dönemin meşhur edebiyat dergilerinde yayınlanmaya başladı. Aynı yıl içerisinde Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne kaydoldu. Dönemin edebiyatçıları Hasan Tanrıkut, Sabahattin Kudret Aksal, Salah Birsel'le bu safhada tanıştı. Kendisi gibi toplumcu-gerçekçi ekole bağlı olan Ömer Faruk Toprak ile 9 Eylül 1942'de Yürüyüş Dergisi'nin ilk sayısını çıkardılar. Bu dergide Orhan Kemal, Sait Faik Abasıyanık, Cahit Irgat,  İbrahim Abdülkadir Meriçboyu, Nazım Hikmet (İbrahim Sabri) ile birlikte çalıştılar.

EDEBİ HAYATI VE GAZETECİLİK YAŞAMI

İlk kitabı ‘’Yarenlik’’i 1943 yılında yayınladı. Rıfat Ilgaz’ın şiirleri o dönem edebi çevreler tarafından yoğun bir ilgi gördü. 1945’te çıkan Gün dergisinde yazıları yayınlanan ve aynı zamanda bu derginin sekreterliğini yapan Rıfat Ilgaz ardından Aziz Nesin’in çıkardığı Cumartesi dergisine ortak olup seçici kurulunda çalıştı. Bu dönem birçok derginin yayın işinde uğraşan şair Esat Adil, Sabahattin Ali ve Aziz Nesin ile birlikte Gerçek Gazetesini, 1946 Ekim ayında Yığın Dergisi’ni Esat Adil ve Adil Yağcı ile birlikte çıkardılar. Öğretmenliğe yeniden döndükten sonra Yozgat Boğazlayan’a tayini çıktı. Hastalığı nedeniyle Validebağ Sanatoryumunda yattı.1947’nin kış aylarında Sebahattin Ali, Aziz Nesin ve Mim Uykusuz ‘un çıkardığı Marko Paşa kadrosuna girdi. Bu derginin adı Malum Paşa, Merhum Paşa olarak sürekli değişti.  Sık sık kapatılan bu derginin daha sonraları sorumlu müdürlüğünü üstlendi. 1950'li yıllarda Ilgaz, gazetecilik yapmaya başladı. Sakıncalı olduğundan gazeteler ve dergiler Rıfat Ilgaz’ın imzalarına pek yer vermediler.

1952 ile 1960 yılları arasında Tan Gazetesi'nde dizgici-düzeltmen ve röportaj yazarı olarak çalıştı. Turhan Selçuk ve İlhan Selçuk'un çıkardığı Dolmuş Dergisi'ne 'Stepne' takma adıyla yazılar yazdı. Adıyla özdeşleşecek olan Hababam Sınıfı, Pijamalar(Bizim Koğuş) , Don Kişot İstanbul’da bu dergide dizi olarak yayınlandı.1953 yılının kış aylarında ‘’Devam’’ adlı şiir kitabını çıkardı fakat bu kitap toplatıldı. 1961 Anayasası’nın getirdiği özgürlükçü hava ile kendi adıyla yazı ve şiir yayınlama özgürlüğüne kavuşan Rıfat Ilgaz Demokrat İzmir, Akbaba, Vatan, Yeni Gün, Yeni Ulus gibi yayın organlarında ve kimi edebiyat dergilerinde yazı yazabildi. Sınıf Yayınları'nı kurdu ve kendi kitaplarını yayınladı.1970'te Basın Şeref Kartı'nı aldı. 1974 yılında emekliye ayrıldı ve doğum yeri olan Kastamonu Cide’ye yerleşti. 12 Eylül 1980 darbesi olduktan sonra gözaltına alındı. Tutukluluğu sona erince İstanbul’da oğlu Aydın Ilgaz ile birlikte ölümüne kadar yaşamaya başladı. 7 Temmuz 1993 tarihinde hayata veda etti

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Asım Bezirci, Rıfat Ilgaz (Yaşamı, Kişiliği, Şairliği, Hikâyeciliği, Romancılığı, Oyunları, Anıları, Köşe Yazarlığı) Evrensel Basım Yayın, 2012

Rıfat Ilgaz, Yokuş Yukarı, Çınar Yayınları, İstanbul

Rıfat Ilgaz, 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra, Aktüel Yayınevi,1998

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun