Mehmet Raif Ogan

  • Kişiliği : Eğitimci, yazar, fikir adamı
  • Doğum : 1887 - İstanbul
  • Ölüm : 19 Ekim 1976 - İstanbul
  • Ebeveynler : İsmail Hakkı Bey, Fatma Necile Hanım
  • Başlıca Eserler : Türkiye’deki Masonluk İç Yüzü ve Sırları, Sultan II. Abdülhamid ve Bugünkü Muarızları, İslam Hukuku, Misyonerlerin Şahıslara, İş Yerlerine, Evlere Yolladıkları Broşüre Cevaptır

Dini ve milli konularda yazıları bulunan ve fikir adamı, eğitimci ve yazar kimliğiyle ön plana çıkan Mehmet Râif Ogan, İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini tamamlamasının ardından Darülmuallimin-i Aliye ile Darülfünun Edebiyat Şubesini ve Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Dini ilimler konusunda kendini geliştirme arzusuyla Seyhülislam Musa Kazım Efendi’den kelam, Hayri Efendi’den mantık, Hacı Hüseyin Hüsnü Efendi’den ise Farsça dersleri aldı. Arapça, Farsça ve Fransızca dillerine iyi derecede hâkim olan Ogan, devletin çeşitli kurumlarında öğretmenlik ve memurluk görevi icra etti.

Eğitimciliğinin yanı sıra elli yıldan fazla gazetecilik yapan Râif Ogan, II. Dünya Savaşı yıllarında Balkan, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde inceleme gezilerinde bulundu. İslam Dünyası adlı dergide yayımlanan "Fatih Sultan Mehmed Han Konuşuyor" adlı yazısı nedeniyle dergi kapatıldı ve kendisi beş ay hapse mahkûm edildi. Kibar ve heybetli bir İstanbul beyefendisi diye nitelendirilen M. Raif Ogan, İstanbul Türkçesi'ni çok iyi kullanan geniş kültürlü bir kalem sahibiydi. İsmail Hami Danişmend’in İstanbul Harbiye'deki evinde her cumartesi bir araya gelerek tarih, edebiyat, din ve memleket meselelerini tartışan milliyetçi-muhafazakâr aydınlar arasında yapılan toplantıların müdavimlerinden olan Ogan İstanbul'da vefat etti.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Musa Uzun, Mehmet Râif Ogan, Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, 2007, cilt.33, sf.318-319

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun