Mehmet Çınarlı

Mehmet Çınarlı
  • Meslek : Şair, Yazar, Bürokrat
  • Doğum : 1925 - Ermenek
  • Ölüm : 17 Ağustos 1999 - Ankara
  • Başlıca Eserleri : Güneş Rengi Kadehlerle, Bir Yeni Dünya Kurmuşum, Halkımız ve Sanatımız, Sanatçı Dostlarım

Asıl adı Mehmet Nuri’dir. İlkokulu doğduğu şehir Ermenek’te okuyan Mehmet Çınarlı, ortaokulu Konya Lisesi’nde, ardından Antalya Lisesi’nde ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Bir süre Maliye Bakanlığı’nda maliye kontrol genel müdür yardımcılığı görevini yürüttü ve bu sırada kazandığı bursla Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Yurda döndükten sonra Maliye Tetkik Kurulu üyeliği, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi üyeliği gibi görevlerde bulundu. 1990’da emekli olan Mehmet Çınarlı, beyninde oluşan bir rahatsızlık sebebiyle hayatını kaybetti.

Çınarlı’nın edebiyata ilgisi küçük yaşlarda başlamış, ilk şiiri Antalya Gazetesi’nde çıkmıştır. Daha sonra Yedigün ve Yarımay dergilerinde, özellikle 1942’den sonra Çınaraltı dergisinde ve Zonguldak’ta çıkan Doğugazetesinde yayımladığı şiir ve yazılarıyla tanınmaya başlamış, üniversiteler arası bir yarışmada “Sonbahar Duyguları” adlı şiiriyle birincilik kazanmıştır. Munis Faik Ozansoy, İlhan Geçer ve birkaç arkadaşıyla birlikte Hisar dergisini kurmuş olup yazdığı şiirleri ve edebiyatla ilgili yazıları ağırlıklı olarak bu dergide çıkarmıştır. Hisar etrafında sonradan “Hisarcılar” veya “Hisar şairleri” diye anılacak bir şairler grubunun oluşumunu hazırlamıştır. Türk geleneksel şiirinin esintilerine yeni ses ve biçimler eklediği, aruzu taklide düşmeden kullandığı kabul edilen şairin pürüzsüz bir şiir dili vardır. Yazılarında ise 1950’lerde başlayan yeni dile karşı çıkmış, daha ziyade bireysel ve toplumsal meselelere değinmiştir. Bazı şiirleri İngilizce, Fransızca ve Almanca’ya çevrilmiştir. 1982’de Kayseri Sanatçılar Derneği’nce “Aruzu En İyi Kullanan Şair” ödülüne, 1984’te Zaman Perdesi’yle Türkiye Yazarlar Birliği’nin şiir ödülüne ve 1992’de İLESAM Üstün Hizmet ödülüne layık görülmüştür.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Kahraman, Alim, Mehmet Çınarlı Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2016, C.Ek-1, sf. 293

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun