Maximilien Robespierre

Maximilien Robespierre
  • Önem : Frnasız Devrimi sırasında Terör Dönemi diye adlandırılan dönemi yöneten politikacı
  • Doğum : 1758
  • Ölüm : 1794

Fransız Devrimi’nin liderlerinden biri olan Maximilien Robespierre, devrimci ve cumhuriyetçi idealleri uğruna binlerce hasmını giyotine gönderdi. “Terör Dönemi” olarak bilinen Paris’teki bu şiddet patlaması, ancak 1794 yılı yazında Robespierre’in kendisini de tutuklanıp idam edilmesiyle son buldu. Kuzey Fransa’daki Arras şehrinde doğan Robespierre parlak bir öğrenciydi. Gençken okuduğu Jean Jacques Rousseau’nun bireyci felsefesinden etkilendi. Henüz yirmili yaşlarındayken bölgesel meclise seçildi. 1788 yılında Fransa’nın mali durumunda sorunlar baş gösterdi. Kral 16. Louis, 1614 yılından beri ilk kez Ulusal Meclsi toplamak zorunda kaldı. O sırada otuz yaşında olan Robespierre, mecliste Arras’ı temsil etti.

Meclisin toplanması, krala karşı büyüyen öfkeyi dindirmeye yetmedi. 14 Temmuz 1789 yılında Bastille Hapishanesi’nin basılmasıyla Fransız Devrimi başladı. Devrim dalgasıyla kurulan hükümetin içerisinde Robespierre, Jakoben grubu temsil ediyordu. Jakobenler meclisin aşırı sol kanadını oluşturuyordu. Robespierre evrensel oy hakkı, dini tolerans ve askeri reform destekçisiydi. 1792 yılında kralın idamını savundu. Sonraki yıl Kamu Güvenliği Komitesi’ne seçildi. Bu komisyon, devrimle birlikte başlayan toplumsal gerilim ve ayaklanmalara son vermek için kurulmuştu. Grubun dokuz üyesinden biri olmasına rağmen kısa zamanda gayri resmi lideri haline geldi. Sahip olduğu pozisyonu kullanarak Terör Dönemi’ni yönetti. Aralarında eski kraliçe Marie Antoinette’in de bulunduğu on binlerce erkek ve kadın, tahıl stoklamaktan hükümeti eleştirmeye uzanan bir dizi suç nedeniyle öldürüldü. Robespierre, Fransa’daki durumun olağanüstü olduğuna ve devrimin kazanımlarını korumak için sert davranılması gerektiğine inanıyordu. Sonraki yaz, eski müttefikleri bile fazla ileri gidildiğini düşünmeye başladı. 26 Temmuz 1794 tarihinde bir darbeyle görevinden alındı. Ertesi gün giyotine gönderildi. Öldüğünde otuz altı yaşındaydı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun