Max Planck

Max Planck
  • Meslek : Fizikçi
  • Doğum : 1887
  • Ölüm : 1961

Elektronlar, protonlar ve nötronlar gibi küçük atomaltı parçacıklar üzerine çalışan fizik dalı kuantum teorisinin kurucularından Max Planck, Holstein’in Almanca konuşan bir bölgesinde doğdu. O doğduğu sırada Holstein, Danimarka’nın kontrolündeydi. 1864 yılında Almanya bölgeyi ele geçirdi. Birkaç yıl sonra Planck ve ailesi Münih’e taşındı. 1874 yılında Münih Üniversitesi’nde fizik öğrenimi görmeye başladı. Bir profesörün keşfedilecek hiçbir şeyin kalmadığı yönündeki uyarısını görmezden geldi. İlk defa 1900 yılında dillendirilen kuantum fiziği, bilimde büyük bir değişim yaşanmasına neden oldu. Planck’ın kendisini bile onun önemini uzun yıllar anlayamayacaktı. Planck ve ilham verdiği fizikçiler, atomun içindeki küçük parçacıkların Isaac Newton tarafından ortaya atılan kurallara göre hareket etmediğini ortaya koydu.

Planck I. Dünya Savaşı sırasında Einstein ile ilişkisini kesmeye başladı. Zira Planck savaşta Almanya’yı destekliyordu. Buna rağmen Yahudi fizikçi Einstein ile bir zamanlar iyi olan ilişkileri onu Üçüncü Reich döneminde şüpheli konuma soktu. Nazi gazeteleri ona kendi Yahudi kökenini gizlediği iddiasıyla saldırdı. Başarılarına rağmen, Naziler Almanya’da iktidarı ele geçirdiğinde “Yahudi bilimi” öğrettiği gerekçesiyle hor görüldü. Küçük oğlu Erwin Planck 1944 yılında Hitler’e karşı yapılan bir suikast girişimine dahil oldu. Savaşın bitiminden kısa bir süre önce asıldı. Oğlunun ölümüne çok üzülen Max Planck 1947 yılında seksen dokuz yaşında öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun