Mata Hari

Mata Hari
  • Önem : Egzotik bir dansçı ve 1. Dünya Savaşı sırasında Almanlar adına casusluk yapan bir fahişe
  • Doğum : 1876
  • Ölüm : 1917

Asıl adı Margaretha Zelle olan Mata Hari, egzotik bir dansçı ve 1. Dünya Savaşı sırasında Almanlar adına casusluk yapan bir fahişeydi. Hayatı ve casusluk kariyeri ile büyük üne kavuşan Hari, kitaplara ve filmlere ilham kaynağı oldu. Hollanda vatandaşı olan Hari on altı yaşındayken okul müdürü ile ilişkisi olduğu için okuldan uzaklaştırıldı. On sekiz yaşında Hollandalı bir askerle evlendi. Onunla birlikte günümüzde Endonezya olan, o zamanlar Hollanda sömürgesi Dutch East Indies’e gitti. Adam kötü bir eşti. Hari’ye frengi bulaştırdı ve birkaç yıl sonra boşandılar. Avrupa’ya dönen Hari 1903 yılında Paris’e gitti. Burada gece kulüplerinde dans etmeye başladı ve Mata Hari takma adını kullanmaya başladı. Egzotik kostümleri ve striptiz hareketleri, Endonezya danslarından esinlendi. Bu dönemde Fransız seçkinlerinden Mata Hari’ye aşık olan pek çok kişi vardı. Bunların arasında önde gelen iş adamları ve askerler de bulunuyordu.

1.Dünya Savaşı başladığında Mata Hari artık Avrupa çapında tanınan bir kadındı. Kıtanın her yerinde dans etmekteydi. Savaş patlak verdiğinde Berlin’deydi. Tarafsız kalan Hollanda’nın vatandaşı olarak Avrupa’nın savaşan güçleri arasında özgürce seyahat etme hakkına sahipti. Savaş boyunca Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda ve İspanya’ya gitti. Tutuklanmasından yüz yıl sonra bile onun yaşadıkları ile ilgili pek çok ayrıntı hala belirsizliğini korumaktadır. Hem Alman hem de Fransız güçlerinden ona aşık olan rütbeli subaylar vardı. Göründüğü kadarıyla her iki taraf için de ajanlık yapmışsa da gerçekten de önemli sırlar öğrenip öğrenmediği belirsizdir. 1917 yılında Fransızlar adını casus olarak geçtiği bir Alman mesajını deşifre edince Şubat ayında tutuklandı. Hızla yargılandı ve ölüme mahkum edildi. 15 Ekim sabahı son gösterisini yaptı. Onu kurşuna dizecek olan bölüğe öpücük gönderdi ve gözlerinin bağlanmasını reddetti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun