Mary Baker Eddy

Mary Baker Eddy
  • Önem : İncil'in hastalıkları iyileştirici gücü olduğuna inanan ve bu yolda kilise kurup yayınlar yapan kişi
  • Doğum : 1821
  • Ölüm : 1910

Mary Baker Eddy, New Hampshire’deki bir çiftlikte doğdu. Çocukken kronik rahatsızlıklarla başı beladaydı. Hayatının büyük bölümünde sağlık sorunları yaşadı. Bu durumu pek çok dini düşüncesinin şekillenmesine neden oldu. İlk kez yirmi iki yaşında evlenen Eddy, kısa süre sonra hamile kaldı. Ancak eşi, oğlu George’un dünyaya gelmesinden kısa süre önce hayatını kaybetti. Öğretmen olarak kazandığı para oğluyla geçimini karşılamadığı için bir doktorla evlendi. Kısa süre sonra boşandılar ve oğlunun vekaletini kaybetti. Mali ve duygusal sıkıntılar sağlık sorunlarını yeniden ortaya çıkarttı. Baker, ağır bir depresyon geçiriyordu. Çok dindar biri olmasına rağmen dini inançları onun teselli bulmasını sağlamıyordu.

1850’ler ve 1860’larda sorunlarından kurtulabilmek için çeşitli yollara başvurdu. Doğal ilaçları, sıcak ve soğuk banyoları ve adını hastalarını hipnoz ederek tedavi edebildiğini iddia eden Maine’li saat imalatçısı Phineas Parkhurst Quimby’den alan Qiumbyizm’i denedi. Fakat sorunları devam etti. 1866 yılında buzda kayıp düşerek felç oldu. Üç gün boyunca hiç ara vermeden İncil’i okuyunca kendini aniden iyi hissetmeye başladı. Bunun Tanrı’nın iyileştirici gücünün kanıtı olduğunu düşünüyordu. 1872 yılında “Kutsal Kitaplara Göre Sağlık ve Bilim” isimli çalışmasını yazmaya başladı. Kitabı kısa süre sonra çok satanlar arasına girdi. Asa Gilbert Eddy adındaki bir okuruyla evlendi.  1879’da Boston’da Bilim Adamı Hz. İsa Kilisesi’ni kurdu. Kilisenin temel öğretisi İncil’in hastalıkları iyileştirmede tıptan daha etkili olduğuydu. Öğretilerini yaygınlaştırmak için okuma odaları kurdu. Takipçileri burada İncil’i ve kilise yayınlarını okuma imkanı bulabiliyordu. Okuma odaları ve Christian Science Monitor gazetesi günümüzde hala yayınlanmaya devam ediyor. 1889 yılında kiliseye liderlik yapmayı bıraktı. New Hampshire’a taşındı. Seksen dokuz yaşındaki ölümünün ardından Massachusetts’teki Cambridge’e gömüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun