Mark Twain

Mark Twain
  • Meslek : Roman ve deneme yazarı
  • Doğum : 1835
  • Ölüm : 1910
  • Başlıca Eserleri : Huckleberry Finn’in Maceraları, Tom Sawyer’ın Maceraları, Prens ve Dilenci, Kral Arthur’un Sarayında Connecticutlu Bir Yanki

Amerikan edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alan Mark Twain, mizahçılığı, yazdığı roman ve denemeleri ile birlikte uluslararası bir üne kavuşan ilk Amerikalı yazardır. Yazdıkları onu büyük bir üne kavuşturdu ve aynı zamanda başkanların ve iş insanlarının sırdaşı haline getirdi. Yazdığı “The Adventura of Huckleberry Finn(Huckleberry Finn’in Maceraları) isimli ünlü kitabı kimi eleştirmenler tarafından en iyi Amerikan romanı olarak değerlendirildi. Asıl adı Samuel Clemens olan yazar daha sonra şöhrete kavuşacağı adını aldı. Florida’da doğan Twain, çocukluğunun büyük bir bölümünü Missisippi Nehri üzerindeki Hannibal şehrinde geçirdi. Bu bölgenin hırsızlar, sahtekarlar, kumarbazlar ve gezgin serüvencilerden oluşan nüfusu, Twain’e romanlarının kurgusal karakterleri için önemli bir ilham kaynağı oldu. Farklı işlerde çalıştıktan sonra bir nehir gemisine kaptan oldu. İç Savaş, nehir ticaretini bitirince Nevada’nın yolunu tuttu.

Mark Twain, edebi ününü ilk olarak mizahi bir deneme yazısı olan “Calaveras County’nin Meşhur Zıplayan Kurbağası” yazısıyla kazandı. Yazılarını devam ettirdiği sırada günlük hayatını geçirmeyi ihmal etmiyordu. 1870 yılında evlendi ve bir sonraki yıl tekrardan doğuya yol aldı. Connecticut’taki Hartford’da bir ev inşa eden Twain, hayatının geri kalanını burada geçirdi. Twain yetmiş dört yaşında öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun