Marcus Tullius Cicero

Marcus Tullius Cicero
  • Önem : Hitabetiyle ünlü Romalı devlet adamı, avukat ve filozof
  • Doğum : MÖ 106
  • Ölüm : MÖ 43

Yaşadığı çağın ve tarihin en önemli hitabet ustalarından, devlet adamı, avukat ve filozof olmak gibi birçok özelliği bünyesinde barındıran Cicero, konuşmalarının gücü ve etkisiyle meşhur oldu. Tam adı Marcus Tullius Cicero olan retorik ustası, Roma’nın güneyindeki bir kasaba olan Arpinum’da dünyaya geldi. Babası aristokrat sınıfa mensuptu. Latince ve Yunanca eğitim alan ve Roma’da felsefe ve hukuk tahsili gören Cicero MÖ 79 yılında Atina’ya gitti. Burada retorik dersleri aldı ve aynı yıl evlendi. Yunanistan’dan döndükten sonra politikaya atıldı. İlk olarak Sicilya sulh hakimi olarak atandı. Adanın Romalı valisini yozlaşmış tavırları nedeniyle yargıladı. Bu yargılama onun kaderinde dönüm noktası oldu. Yargılama sırasında ortaya koyduğu dürüstlüğü ve hitabet sanatındaki başarısı ona büyük bir ün kazandırdı. Cicero daha sonra Roma hukuku ile ilgili uzmanlığını arttıran çeşitli görevlerde bulundu. Son olarak MÖ 63 yılında konsül seçildi.

Cicero konsül seçildiği görev süreci içerisinde Cumhuriyet hükümetini devirmeyi amaçlayan “Catiline Komplosu”nu ortaya çıkarttı. Ardından yaptığı dört etkili konuşma ile komplocuların yargılanmadan hemen idam edilmesini talep etti. Cicero Julius Sezar ve Pompey arasındaki Roma İç Savaşı’nda Pompey’in tarafını tuttu. Savaşı kazanan Sezar buna rağmen Cicero’yu affetti. Ancak Cicero Sezar’ın elde ettiği diktartöryel güçtem rahatsızdı. Yine de ona karşı düzenlenen komplonun parçası olmayan Cicero, Sezar’ın ölümü üzerine yerine geçen Mark Antony’in Senato’da gücü eline geçirmesini engellemek için çaba harcadı. Bu durum üzerinde öfkelenen Antony, Cicero’yu politik hısımları arasına ekledi. Tarihin gördüğü en büyük hatiplerden olan Cicero, Antony’in adamları tarafından kıstırıldı ve başı kestirilerek öldürüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun