Marcus Junius Brutus

Marcus Junius Brutus
  • Önem : Romalı asker ve lider. Julius Sezar'ın ölümüyle sonuçlanan komployu düzenleyenlerden biri.
  • Doğum : MÖ 85
  • Ölüm : MÖ 42

Romalı bir senatör olan Brütüs, tarihin en çok bilinen suikastlerinden biri olan Julius Sezar’ı öldürmek için yapılan komployu düzenleyenlerin arasında yer aldı. Roma’nın kalburüstü ailelerinden birinin çocuğu olan Brütüs, kendi için uygun zamanın geldiğine inandığı anda politikaya atıldı. Başlarda Sezar’ın düşmanıydı ve MÖ 49’daki iç savaşta ona karşı mücadele etti. Buna rağmen Sezar genç senatörü affetti ve onu bir Roma vilayeti olan Gaul’un valisi olarak atadı.

Brütüs ve karısı Porcia’nın da aralarında bulunduğu komplocular, bir tiranlığın ortaya çıkmasını önlemenin ve Roma Cumhuriyeti’nin yeniden kuruluşunun tek yolunun Sezar’ı öldürmek olduğuna inanmışlardı.(Korkularında haklı çıktılar. Sezar’ın ölümünden 20 yıl geçmeden 500 yıllık cumhuriyetçi yönetim son buldu ve Roma İmparatorluğu kuruldu.) Brütüs’ün bu olaydaki rolü genellikle büyük bir ihanet olarak görüldü. Zira Sezar onu yakın bir zamanda önemli bir pozisyona getirmişti. İşte bu durum Sezar’ı şaşkınlığa uğratarak, günümüze kadar ulaşan o meşhur sözün söylenmesine vesile oldu: “Sen de mi Brütüs?” Suikastten sonra Sezar’ın evlatlığı Octavian’ın büyük bir güç elde etmesi üzerine Brütüs diğer komplocularla birlikte Roma’dan kaçmak zorunda kaldı. Octavian’a karşı muhalefet etmeye çalışmışsa da MÖ 42 yılındaki Phlippi Savaşı’nda genç diktatörün karşısında yenilince kendini öldürmek zorunda kaldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun