Marcel Prouts

Marcel Prouts
  • Meslek : Yazar
  • Doğum : 1871
  • Ölüm : 1922

20. yüzyıl dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Marcel Proust, Paris’in dış mahallelerinden Auteuilde’de dünyaya geldi. Gençliğinin büyük bir bölümünü İlliers köyünde geçirdi. “Kayıp Zamanın İzinde”de anlatılan kurgusal Combray kasabası, çocukluğunun geçtiği iki yerin karışımıydı. Çocukken sık sık sağlık problemleri yaşadı. Buna rağmen Fransız ordusunda bir yıl görev yaptı. Yetişkinliğinde de sık sık hastalanmaya devam etti. Genellikle geceleri çalışıyor ve gündüzleri uyuyordu. Konsantre olabilmek için sessiz bir odaya kapanıp çalışıyordu.

Kafasından geçen anılar, anlatıcı-tanıdık gelen bir koku ve bir kekin tadı gibi-  küçük ve sıradan duyumların en önemli anlarımızı çağrıştırma gücü üzerine düşünmeye iter. “Şeylerin tadı ve kokusu uzun süre örtülü kalır. Diğer duyumlar arasında bize bir şeyleri hatırlatmak için zamanlarının gelmesini umutla beklerler. Küçük ve ele avuca gelmez doğalarıyla, anıların büyük bölümünü onlar omuzlamışlardır.” Bu pasajıyla Proust’un yapıtındaki temel temalarından birini açıklamaktadır: Belleğin geniş yapısı ve anıların insan bilincinde oynadığı rol. “Kayıp Zamanın İzinde” adlı eseri kapsam ve konu olarak çok geniştir. Birkaç on yıllık bir dönemi anlatır. Romanda yüzlerce karakter vardır ve olay örgüsü isimsiz anlatıcının etrafında gelişir. Anlatıcı aslında Proust’un öteki kişiliğidir. Kitap açık bir şekilde eşcinselliği ele alan ilk eserlerden biridir. Estetik, müzik ve felsefe temalarına temas eder. Kitabın tamamlanması için harcadığı çabalar, Proust’un sağlığına mal oldu. Elli bir yaşında zatürreden öldü. Yedi cilt ve üç bin sayfadan oluşan kitabın son ciltleri ölümünden sonra basılmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun