Maharishi Mahesh Yogi

Maharishi Mahesh Yogi
  • Meslek : Hindu guru
  • Doğum : 1917
  • Ölüm : 2008

Hindistan’da guruluk yapan ve transandantal meditasyonun dünya çapında tanınmasını sağlayan Maharishi Mahesh Yogi elli yıl boyunca bu yöntemi anlatmak adına dünyayı dolaştı. Hem ruhani bir lider hem de tanınan ünlü bir figür olan Mahesh, kutsal sayılan bir Hindu’ya sekreterlik yapmadan önce fizik eğitimi aldı. 1953 yılında ustası ölünce Himalayalar’a gitti. Burada kendi meditasyon tekniklerini geliştirdi ve bir ashram kurdu. Dünyaca ünlü müzik grubu Beatles’in müzisyenleri kendinden transandantal meditasyon teknikleri öğrenmesi üzerine takipçi sayısı daha da arttı. Bunların arasında ünlü müzisyenler, politikacılar ve sanatçılar da vardı.

Mahesh’in tekniği stresi azaltmaya ve sağlıklı yaşam sürmeye yarıyordu. 1957 yılında bunu tanıtmaya başladı. Çeşitli kutsal sayılan sözlerin tekrarlanmasıyla yapılan sessiz meditasyon insana iç huzuru sağlıyordu. Daha ileri aşamalara gelenler ise “yoga uçuşunu” deniyordu. Mahesh, bunun dünya barışına katkı sağlayan pozitif bir enerji yaydığını söylüyordu. Beyaz bir kaftan giyen ve çiçeklerden oluşan bir çelenk takan Mahesh, doksan bir yaşında Hollanda’da ölene kadar hareketin lideri ve sözcüsü oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun