M. Raif Cilasun

M. Raif Cilasun
  • Meslek : Romancı, cemiyet adamı
  • Doğum : 1906- İzmir
  • Ölüm : 19 Ağustos 1998
  • Başlıca Eserleri : Oğlum Osman, Haram Lokma, Bedr Kahramanları, Beklenen Sabah , Kutsal Çile, Teksas’ta İslam’ın Gücü, Dinmeyen Gözyaşları, Onlar Olmasaydı, Bir Annenin Feryadı, Gafiller

Balkan Savaşı'nın ve I. Dünya Savaşı’nın tüm acılarını yaşamış olan Raif Cilasun İzmir’de Mekteb-i Sultânî’de okurken Yunanlıların şehri işgali sırasında yaptıkları vahşete bizzat tanık oldu. İlk olarak kaydolduğu Ödemiş İmam-Hatip Okulu kapatılınca İstanbul’a gelerek Robert College’da okumaya başladı. Ancak babasına işinde yardım etmesi gerektiği için eğitimini yarım bıraktı. Özel hocalardan bir süre eğitim alan Cilasun dinî ilimler ve Arapça dersinin yanı sıra İngilizce, Fransızca ve Rumca öğrendi. Bir cemiyet adamı olarak hizmet veren Cilasun, İzmir’de İl Fakirlerini Koruma Derneği, Halk Eğitim Derneği gibi çeşitli kuruluşlarda çalıştı. Dinî ve millî değerlere bağlı gençler yetiştirmek için faaliyetlerde bulunan Cilasun öte ilkokullara din dersi konulması ve İmam-Hatip okullarının açılması hususunda çaba sarf etti. İzmir’de Kur’an Öğrencilerini Koruma Derneği’nin kurulmasına ve Kestanepazarı Camii Kur’an Kursu’nun çalışmalarına destek verdi. İstanbul’da İlim Yayma Cemiyeti’nin ve Sönmez Neşriyat’ın oluşumuna katkılar sağladı.

Farklı türlerde birçok yayını bulunan M. Raif Cilasun’un en önemli eserleri romanlarıydı. İlâhiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu’nun tüzüğünü hazırlayan Cilasun edebiyat aracılığıyla İslam’ı tebliğ etme amacı güden yayın hareketine katıldı. 1960’lı yılların sonunda başlayan bu hareket doğrultusunda, kaleme aldığı ilk romanı Oğlum Osman büyük bir okuyucu kesiminin ilgisini çekti. Çok kez basılan bu roman Yücel Çakmaklı tarafından sinemaya da aktarıldı. Aynı içerikteki romanlarından Bir Annenin Feryadı ve Haram Lokma da çok ilgi gördü. Nakşibendî-Hâlidî şeyhi Mehmet Zahit Kotku’ya intisap eden Cilasun Hasan Basri Çantay, Said Nursi ve Necip Fazıl Kısakürek gibi zevat ile de yakın dostluklar kurdu. Vefatının ardından İzmir’de Raif Cilasun Eğitim ve Kültür Vakfı kurularak Raif Cilasun Kur’an Kursu hizmete sokuldu.
 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Kahraman, Alim, M. Raif Cilasun, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2016, c. Ek-1, sf. 264-265

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun