Lütfi Kırdar

Lütfi Kırdar
  • Doğum : 15 Mart 1889-Kerkük
  • Ölüm : 17 Şubat 1961 (71 yaşında) Yassıada
  • Meslek : Siyaset Adamı, Hekim
  • Partisi : Cumhuriyet Halk Partisi (1935-1951), Demokrat Parti (1951-1960)

Lütfi Kırdar, Türk siyaset adamı ve hekimdir. Harbiye’deki Spor ve Sergi Sarayı, Açıkhava Tiyatrosu, İnönü Stadyumu, Taksim Alanı düzenlemesi onun zamanında yapılmıştır 27 Mayıs İhtilali'nden sonra tutuklanarak yargılanmıştır. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'na ismi verilmiştir.

Hayatı

1888 yılında Kerkük’te doğmuştur. İlk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra Tıbbiyeye devam etmiştir. 1913 yılında Tıbbiye'yi bitiren Kırdar, Necef ve Musul’da hekim olarak çalışmıştır. İstiklal Harbi sırasında Kızılay Başkanlığı, Cumhuriyetin ilanından sonra İzmir Devlet Hastanesinde tabiplik yapmıştır. 1936 yılında Manisa Valiliğine, 1938 yılında ise İstanbul Vali ve Belediye Başkanlığı'na getirilmiştir. Lütfi Kırdar, İstanbul Valiliği sırasında şehrin bayındırlık işlerine önem vermiştir. Harbiye’deki Spor ve Sergi Sarayı, Açıkhava Tiyatrosu, İnönü Stadyumu, Taksim Alanı düzenlemesi onun zamanında yapılmıştır. 1949 yılında İstanbul Valiliği'nden istifa ederek, yapılan ara seçimlerde Manisa Milletvekili olarak meclise girmiştir. 1954 yılındaki seçimlerde Demokrat Parti listesinden bağımsız olarak milletvekili olmuştur. Daha sonra resmen Demokrat Parti’ye girmiştir. 1957 yılında bir defa daha İstanbul milletvekili seçilmiştir. Son Menderes hükümetinde Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapmıştır. Yassıada’da hayatını kaybetmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun