Ludwig Van Beethoven

Ludwig Van Beethoven
  • Meslek : Müzisyen, Besteci, Piyanist
  • Doğum : 16 Aralık 1770-Bonn (Almanya)
  • Ölüm : 26 Mart 1827-Viyana (Avusturya)

Dünya müzik tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Alman müzisyen Ludwig van Beethoven Bonn şehrinde dünyaya geldi. İlk müzik derslerini henüz dört yaşındayken babasından alan sanatçı, yedi yaşına geldiğinde halk önünde konser verecek seviyede keman, klavye ve org çalabiliyordu. Bu büyük yeteneğin gelişimini isteyen babası Beethoven’a dönemin önemli müzik öğretmenlerinden eğitim almasını sağladı. 12 yaşındayken hocası Neefe, kilisenin bütün koro, orkestra ve tiyatro başkanlığını üzerine aldı, oyunların provalarıyla uğraşmak, temsil sırasında orkestrada klavye çalmak gibi işleri de genç öğrencisine verdi. Sürekli gelişim arzulayan Beethoven Viyana’ya gitti ve Mozart ile birkaç ders yapma imkânı buldu. Annesinin ölüm haberi üzerine Bonn’a dönen sanatçı, 1789 tarihinde Bonn Üniversitesi’ne kaydoldu. Beethoven Bonn Üniversitesi’nde eğitim aldığı üç yıl boyunca Fransız Devrimi ile yoğruldu.

Beethoven’ın hayatındaki kırılma noktası belki de önceleri kulak uğultusu ile başlayan ve zamanla ilerleyen rahatsızlığının sağırlığa dönüşmesi oldu. Sağırlığı nedeniyle bunalıma giren Beethoven bu süreçte zor günler geçirse de çalışmalarına ara vermedi. 1802 yılında neredeyse tamamen sağırlaşmasına rağmen ikinci senfonisini bitirdi ve bu süreçten sonra birçok önemli esere imza atarak 9. senfoni çalışmasını dahi yaptı. Doğa sevgisiyle bütünleşen ve insan gibi sanatın da doğanın bir parçasını olduğunu düşünen Beethoven, insanın doğaya el atmadıkça sanatı bulamayacağına inanıyordu. Bu nedenle de eserlerinde doğa önemli bir ilham kaynağı oldu. Beethoven henüz yaşadığı dönemde yalnız Viyana, Avusturya ve Almanya'da değil bütün Avrupa'da çağın en büyük müzik sanatkârı olarak kabul edildi.  Eskiden beri çektiği karın sancıları, son yakalandığı karın zarı iltihabı, bunun sonucu olan su toplama, bir ara geçirdiği sarılık ve ayrıca bir süreden beri çektiği romatizma ağrıları ona rahat vermedi. Bütün bu hastalıklarına yenik düşen Beethoven hayata gözlerini yumdu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Berna Tülay Uğurlar, Ludwing van Beethoven’ın Klasik Sonat Formuna Katkıları, Çukurova Üniversitesi Müzik Anasanat Dalı Yüksek Lisans Tezi, 2010

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun