Linus Pauling

Linus Pauling
  • Meslek : Kimyager
  • Doğum : 1901
  • Ölüm : 1994

Amerikalı kimyager, öğretmen ve savaş karşıtı bir aktivist olan Linus Paulig, doktorasını Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde tamamladı. Sonraki on yıllar boyunca bu okulda ders verdi. İlk dönem çalışmaları kimyasal bağlar üzerinde yoğunlaştı. Molekülleri bir arada tutan güçleri araştırıyordu. Nükleik asit üzerinde de çalıştı. DNA’nın keşfi için yapılan yarışı James D. Watson ve Francis Crick karşısında kıl payı farkla kaybetti. İlki kimya dalında ikicisi ise nükleer silahlara karşı başlattığı kampanyalar sayesinde iki ayrı Nobel ödülü kazandı.

Özellikle 1950 yılından sonra zamanının büyük bölümünü politik çalışmalara veren Paulig, anti nükleer protestolara katıldı. Amerikan karşıtı olmakla suçlandı. Kongre önünde eleştirildi. Komünist olmadığını kanıtlamak için yemin etmeye zorlansa da yine de ABD hükümeti 1952 yılında ona pasaport vermeyi reddetti. Hayatının sonraki dönemlerinde C vitamininin kanser gibi ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini kanıtlamaya çalıştı. Doktorlar tarafından saygı görmese de bu konuda iki kitap yazdı. Bu kitapları sayesinde onun bir kimyager olarak varlığından haberdar bile olmayan Amerikalıların gözünde sağlıklı beslenme uzmanı haline geldi. C vitamini hakkında söyledikleri günümüze kadar kanıtlanamadı. Doksan üç yaşına kadar sağlıklı bir hayat yaşayan Paulig son yıllarını Kaliforniya Big Sur’deki çiftliğinde geçirdi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun