Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 15 Nisan 1452 - İtalya
  • Ölüm Tarihi ve Yeri : 2 Mayıs 1519 - Fransa
  • Milleti : İtalyan
  • Meslek : Ressam, Heykeltraş, Mucit, Mühendis
  • En Önemli Eseri : Mona Lisa (1503 Yılına Tarihlenir.)
  • Tekniği : Kavak Pano Üzerine Yağlıboya

Leonardo da Vinci ‘’Sanat eseri hiçbir zaman bitirilmez, sadece terk edilir.’’ düsturuyla Rönesans’ın en büyük sanatçılarından biri olmayı başarmıştır. Öyle ki resim ve heykellerinin birçoğu yarım bırakılmış, bir projeden diğerine geçmiş ve pek fazlasını da bitirmemiştir. Resimlerinden sadece birini söyleyebilen biri için bile ‘’en büyük’’ ressam sıfatını almış olan da Vinci hiç şüphesiz dikkat yoksunu ancak çalışkan biriydi. Günümüze yaklaşık olarak 13 bin sayfa not bıraktığı ve daha da pek çok notunun kaybolmuş olduğuna inanılır. Alışılmışın dışında bir eğitim veren ‘’politeknik laboratuvarı’’nda çizim, mimari, heykel, optik, botanik ve müzik alanlarında temel bilgiler edinmiş olduğu 1469/76 yıllarına rastlayan ve bu döneme ait olan Müneccim Kralların Tapınması, Arno Manzarası gibi eserleri vardır.

Gayrimeşru bir çocuk olan Leonardo başlangıçta mütevazi bir hayat sürse de yavaş yavaş toplumsal basamakları çıkmış, krallar ve düklerin ressamı olmuş ve sadece kendi zamanının değil; kendinden sonra gelen pek çok sanatçıyı etkileyecek çalışmalara imza atmıştır. Onun resimlerinin fark yaratan özelliği yüzlerde ve arka plandaki manzaralarda kendine özgü geliştirdiği o çok ince ışık-gölge geçişlerdir. Leonardo da Vinci sadece çizime değil, birçok alanda ilgisi olan biriydi. Mühendislik, tıp, anatomi, mimari, şehir planlama ve teknoloji uzmanlığı gibi pek çok alanda kendini ispatlamıştır. Yaşadığı dönemde sanatını geliştirmek için hamilere ihtiyaç duyan bu sanatçılar, dönemin önemli isimlerine mektuplar yollayarak fikirlerinden bahseder ve kendilerine sponsor bulurlardı. Tıpkı Dük Ludovico’ya yeteneklerini ve ilgi alanlarını anlattığı mektubu gibi, tıpkı II. Bayezid’e İstanbul’a Haliç Köprüsü projesini sunduğu mektubu gibi.. Dük Ludovico Leonardo’nun bu mektubunu değerlendirmiş ve sanatçıya o güne kadar sahip olamadığı fırsatları sunmuştur. II. Bayezid ise gönderilen mektubu değerlendirmemiş ve köprü için gerekli olan onayı vermemiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Buchholz, E.L, Bühler, Gerhard vb., Sanat , NTV Yayınları

ArtBook Leonardo da Vinci, Dost Kitapevi

Lunday, Elizabeth, Büyük Sanatçıların Gizli Hayatları, Domingo Yayınevi, 2009

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun