La Fontaine

  • Doğum : 8 Temmuz 1621-Château-Thierry (Fransa)
  • Ölüm : 13 Nisan 1695-Paris (Fransa)

La Fontaine, Fransız şairdir. Yazdığı fabl eserler ile tanınmıştır. Toplamda 238 tane masalı bulunmaktadır. Bu masallar 3 ciltten oluşan bir kitap şeklinde toplandı. Eserleri Türkçe’ye Recaizade Mahmud Ekrem, Tevfik Fikret ve Orhan Veli Kanık tarafından tercüme edildi.

Hayatı

1621 yılında Chateau Thierry’de doğdu. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Fontaine, Paris’te kolejde okudu. Hukuk tahsili yapmış, papaz yetiştirilmek istenilse de kiliseden ayrıldı. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olmayan Fontaine, gençliğinde baba mesleği olan orman ve su kanalları işleri ile uğraştı. Çeşitli memurluklarda bulunmuş, düzensiz bir hayat yaşadı.

1671 yılında Paris’e gitmeden evvel bir ara edebiyatçı Faquety’le tanıştırılmıştır. Bunun eserleri ile gözden düşmesi üzerine eserlerinde onu savundu. 1673 yılında Madam de la Sabliere’nin himayesine girerek buarada ilim adamları, felsefeciler ve yazarlarla tanıştı. İlk masallarını da burada yazdı. Çağdaşları, La Fontaine’i bir masal yazarı olarak görmekteydi. Oysa ki Fontaine, yazdığı masallarda Dede Korkut hikayelerindeki üslupla hayvanlara ahlaki karakterler vererek onların şahıslarında bazı insan karakterlerini tenkid etmiş bir ahlak dersi verdi. Buna edebiyatta teşhis ve intak sanatı dendi. Sanatçının eserlerinde sadelik ve açıklık görülmektedir. Konuşma şeklinde akıcı şiirleri, hayvanlar üzerinde tenkitleri, incitmeden iğneleme usulleri ile Fransız edebiyatına büyük eserler kazandı.

Yazın Yaşamı 

Sanatçının masallarındaki konular, şark klasiklerinden alınmadır. La Fontaine’den çok önceleri yazılmış Beydeba’nın Kelile ve Dimne eserindeki hikayelerin pek çoğu, bu Fransız edebiyatçısı tarafından şiir şeklinde tekrarlandı. Masalları çoğunlukla herkesin anlayabileceği bir şekilde yazıldı. La Fontaine’in canlı, hızlı, incelik ve nükte dolu bir anlatımı vardır. Kişilerini hemen daima hayvanlar arasınan seçerse de bazen insanları, bilhassa köylüleri de olaylara karıştırmaktadır. Sık sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek ve horoz’dur.

Sanatçı kötüyü göstererek iyinin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Ancak şiirlerini okuyan çocuklarda herhangi bir açıklama yapılmazsa tam tersi etkinin hasıl olduğu da bir gerçektir. La Fontaine, roman ve piyes de yazmıştır. Nakaratlı uzunca şiirleri ve şiirleri mektupları da bulunmaktadır. Eserleri Fransız Akademisine kabul edilmiş olup, 1695 yılında hayatını kaybetmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun