L. Ron Hubbard

L. Ron Hubbard
  • Meslek : Yazar, Scientology Kilisesi'nin kurucusu
  • Doğum : 1911
  • Ölüm : 19986

Yazdığı bilim kurgu romanları ile tanınan ve aynı zamanda Scientology Kilisesi’nin kurucusu olarak da bilinen L. Ron Hobbard Nebraska’daki Tilden’de dünyaya geldi. ABD’nin batısındaki farklı şehirlerde büyüdü. II. Dünya Savaşı’nda donanmada hizmet ettikten sonra 1950 yılında daha iyi bir akıl sağlığı için öğütler içeren “Dianetics” isimli kişisel gelişim çalışmalarını yayınladı. Psikiyatristler tarafından şarlatanlık olarak adlandırılmasına rağmen Hubbard’ın bilimsel görünen kavramlar ve öneriler içeren kitabı yüzbinlerce sattı. Bu yapıtın başarısı ona 1954 yılında Scientoloji kilisesini kurma fırsatı sundu. Grup başlarda bir danışma servisi gibi hizmet vermekteydi. Hubbart akıl sağlığı sorunları olan hastaları dinlemek için her sat için yüzlerce dolar alıyordu. Sonunda bu seanslar ve kitaplarının satışından elde ettiği karla milyonlarca dolara ulaşacaktı.

Psikiyatristler tarafından eleştirilen ve vergi soruşturmaları geçiren Hubbart vergiden kurtulmak için Scientology’nin dini bir akım olduğunu ilan etti. 1967 yılında farklı devletlerde geçirdiği mali soruşturmalardan kurtulmakta sığın taşımak için kullanılan bir gemiden yata dönüştürülmüş Apollo isimli bir tekneye taşındı ve uluslararası sularda yaşamaya karar verdi. Birkaç yılını denizde geçirdikten sonra ABD’ye geri döndü. Üçüncü eşi Mary Sue Hubbard çeşitli kolluk kuvvetlerinin telefonlarının dinlemesinde oynadığı rol nedeniyle hapse atıldı. Hubbard hayatının son yıllarını inzivada geçirdi. Kaliforniya’daki San Luis Obispo yakınlarında ıssız bir çiftlikte yaşadı. Çiftlikteki bir karavanda öldüğünde kilise hazinesinden kendi şahsi hesabına aktardığı 100 milyon dolardan fazla parası vardı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun