Kurt Gödel

Kurt Gödel
  • Meslek : Matematikçi, mantıkçı
  • Doğum : 1906
  • Ölüm : 1978

Buluşlarıyla matematik disiplinine önemli ölçüde katkıda bulunan matematikçi ve mantıkçı Kurt Gödel, günümüzde Çekya sınırları içerisinde kalan Brno şehrinde doğdu. Üniversite eğitimini Viyana’da alan Gödel, burada sanatçıların, filozofların ve bilim insanlarının müdavimi olduğu şehrin kafe kültürüne kendini kaptırdı. Gece kulüplerinde dans eden Adele Porkert ile tanıştı ve ailesini karşı çıkmasına rağmen 1938 yılında onunla evlendi. Avusturya 1938 yılında Nazi Almanyası tarafından ilhak edildi. Gödel’in Hitler’in ordusunda askere alınma ihtimali ortaya çıkınca eşiyle birlikte ülkeden kaçtılar. Trans-Sibirya treniyle Rusya’yı baştan sona geçtiler. Ardından Pasifik Okyanusu üzerinden deniz yoluyla ABD’ye gittiler.

Gödel “Kusurluluk Teoremleri” ile ün kazandı. Her mantık sisteminde doğrulanamayacak veya yanlışlanamayacak önermelerin bulunduğunu kanıtladı. Böylelikle, matematikçilerin kurallar ile tamamen mantıksal bir kuram inşa etme umutlarını suya düşürdü. Yakın olduğu ve sıkı tartışmalar yürüttüğü Albert Einstein’in ölümü Gödel için ağır bir darbe oldu. Dengesiz ve paranoyak bir halde eve geldi.  Evindeki buzdolabı ve radyatörlerin kendisini zehirlediğini düşünüyordu. Sık sık taşınmaya başlayan Gödel, yiyeceklerine zehir konulabileceğinden şüphe ediyordu. Sadece tereyağı ve bebek maması yiyip müshil kullanıyordu. 1977 yılında eşi Adele hastalandı. Gödel artık kendi kendine bakmak zorundaydı. Yemek yemeyi reddediyordu. 1978 yılının Ocak ayında Princepton’da bir hastanede gıda yetersizliğinden öldü. Gödel öldüğü sırada 29.5 kg ağırlığındaydı. Ölüm nedeni ölüm sertifikasına “kişilik bozukluğuna bağlı açlık ve zafiyet” olarak yazdı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun