Kraliçe Victoria

Kraliçe Victoria
  • Meslek : Birleşik Krallık kraliçesi
  • Doğum : 1819
  • Ölüm : 1901

Kraliçe Victoria, İngiltere’yi askeri anlamda en yetkin olduğu dönemlerden birinde tam altmış üç yıl boyunca yöneten ve vesileyle hem İngiltere hem de dünya tarihine geçen önemli bir isimdir. Kendi adıyla “Victoria Çağı” olarak anılan bu dönem önemli bilimsel ve teknik atılımların, politik ve kültürel dönüşümlerin yaşandığı bir zaman aralığı oldu. Kral 3. George’un torunu olan Victoria, amcası 4. William’ın ölümünün ardından tahta geçti. Kraliçe olduğunda on sekiz yaşında olan Victoria, üç yıl sonra bir Alman prensi olan Saxe-Coburg-Gothanalı Albert ile evlendi. Kısa sürede dokuz çocuğundan ilkini doğurdu. Albert’in 1861 yılında tifodan ölümü kraliçe için büyük şok oldu. Hayatının kalan kısmını yas içinde geçirdi ve bir daha asla evlenmedi. Cemiyet hayatından elini çektikten sonra ona “Windsor Dulu” denilmeye başlandı.

Victoria döneminde İngiltere büyük bir ekonomik refah yaşadı. Endüstride önemli gelişmeler oldu ve orta sınıf filizlenmeye başladı. İşçi hareketi de onun döneminde gelişti ve daha fazla siyasi güç elde etmek için mücadele etmeye başladı. Victoria’nın aynı zamanda sosyal gelişmelere yönelik büyük ilgisi vardı. Parlamentonun gücü ise onun döneminde git gide arttı. Uluslararası arenada ise Victoria, 19. Yüzyılın sonlarında gücünün doruğuna ulaşan İngiliz İmparatorluğu’nun simgesi haline geldi. 1876 yılında Hindistan İmparatoriçesi ilan edildi. 1897 yılında tahta çıkışının altmışıncı yılını kutlamak için düzenlenen “Elmas Jübilesi” imparatorluk çapında büyük bir coşkuyla kutlandı. Victoria seksen bir yaşında vefat etmesinin ardından yerine oğlu 7. Edward geçti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

 

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun