Kral John

  • Önem : Kötü yönetimi ve halka yüklediği vergilerle çıkan isyan üzerine tarihsel olarak oldukça önemli bir belge olan Magna Carta'nın imzalanmasına neden olan İngiliz kral
  • Doğum : 1167
  • Ölüm : 1216

Hiç sevilmeyen, halkına yüklediği ağır vergilerle bilinen ve Fransa ile yapılan birçok savaşı kaybeden İngiliz Kral John, Kral 2. Henry ve Aquitaneli Eleanor’un beşince ve en küçük oğluydu. Abisi Richard’ın ölümünün ardından tahta çıkan John kısa süre içerisinde Fransa ile savaşa başladı. Ülkenin Normandiya dahil Fransa’daki tüm topraklarını kaybetmesinin ardından 1209 yılında Cantebury başpiskoposunun seçilmesi hususunda papa ile tartışmaya girdi ve aforoz edildi. Askeri maliyetlerin karşılanması adına baronların sırtına ağır yükler bindirmesi 1215 yılında bir isyanın çıkmasına neden oldu. Baronların öncülüğünde gelişen bu isyanın sonucunda Magna Carta denilen ve kraliyetin yetkilerini kısıtlayan, bununla birlikte İngiliz ve Amerikan anayasal özgürlüklerinin temelini oluşturan belge imzalandı.

Aforoz edilmesi ve vergi politikaları pek çok İngiliz asilinin ona karşı isyan etmesine neden oldu. Yönetimde yetkin olamaması ve uygulamaları nedeniyle tümden antipatik hale geldi. Çıkan isyanın ardından kraliyetin yetkilerini kısıtlayan Magna Carta belgesinin imzalanmasına neden oldu. Ancak tarihsel önemine rağmen Magna Carta kısa vadede isyanın bitirilmesini sağlamadı ve ortam yeniden gerildi. Hoşnutsuz asiller 1. Baronlar Savaşı’nı başlattılar. Sonraki yıl kırk dokuz yaşındaki John öldü. Barışı sağlayan ise oğlu 3. Henry oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun