Korkunç İvan

  • Önem : Çar unvanını kullanan ilk Rus devlet adamı
  • Doğum : 1530
  • Ölüm : 1584

Tarihe “Korkunç İvan” adıyla geçen Rus Çarı, çar unvanını alan ilk Rus devlet adamıdır. On binlerce Rus’un ölümünden sorumlu olan ve elindeki asa ile kendi öz oğlunu dahi öldürmekten çekinmeyen İvan, gaddarlığıyla ün saldı. Büyük Prens 3. Vasily’nin oğlu olan İvan, tahta çıktığında henüz üç yaşındaydı. Ailesi Rurik Hanedanı, Rusya’yı 9. yüzyıldan beri idare ediyordu. Çocuk bir kral olarak İvan, Boyar aristokrasisinin desteğini kazanmak için uğraştı. İlk olarak 1547 yılında evlendi ve ilerleyen yıllarda altı evlilik daha yaptı. Oğlu İvan İvanoviç’in hamile eşini parlak giysiler giymesinden ötürü saldırmasının ardından oğlunun müdahale etmesi nedeniyle öldüren İvan, bu olaydan üç yıl sonra satranç oynarken öldü.

İktidarının ilk yıllarında çarın temel politikası içeride asillerle, dışarıda ise Tatarlar’la mücadele etmekti. 1556 yılında Tatarların karşısında büyük bir zafer kazandı. 1558 ve 1583 yıllarında Polonya ve İsveç’e karşı verdiği savaşlarda ise aynı ölçüde başarılı olamadı. Çar aynı zamanda iyi bir savaş propagandacısı ve yazardı. Bu amaçla hazırladığı broşürler, Rus edebiyatında önemli bir yere sahiptir. 1560 yılında ilk eşinin ölümünün ardından Çar akli dengesini kaybetmeye başladı. Çevresinin düşmanlarla çevrili olduğuna inanıyordu. Bu nedenle binlerce asili öldürdü ve topraklarına el koydu. 1570 Novgorad katliamını başlattı. Bu dönemde altmış bine yakın insanın katledildiği tahmin edilmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun