Konrad Adenauer

Konrad Adenauer
  • Meslek : Politikacı
  • Doğum : 1876
  • Ölüm : 1967

II. Dünya Savaşı’nın ardından Batı Almanya’nın ilk sanşölyesi olan Konrad Adenauer, on dört yıl görev yapmakla birlikte Alman ekonomisinin yeniden inşasındaki katkılarından dolayı takdir toplayan, Yahudi Soykırımı’nın dehşetinden sonra ülkesinin imajını uluslararası camiada tamir edilmesinde önemli rol oynayan önemli bir isimdir. Köln’de dünyaya gelen Adenauer, 1917 yılında şehrin belediye başkanı oldu. 1933 yılında görevden alındı ve kamu binalarına Nazi bayrağı çekmeyi reddettiği için yeraltında yaşamak zorunda bırakıldı. İki kez tutuklandı ve senelerce kaçmak zorunda kaldı. Savaştan sonra ABD, Adenauer’i yeniden Köln belediye başkanı yaptı. Naziler’le ilişki kurmamış birkaç siyasetçiden biri olarak Hristiyan Demokrat Birliği adında yeni bir parti kurulmasına yardımcı oldu. 1946 yılında partinin lideri oldu. Ülkenin Doğu ve Batı Almanya olarak bölünmesinin ardından yapılan ilk seçimlerdi kazandı. Yetmiş üç yaşında Batı Almanya’nın sanşölyesi oldu.

Adenauer ülkesinin NATO safında yer almasını sağladı, Yahudi Soykırımı nedeniyle İsrail’e tazminat ödeme kararı aldı ve Alman ordusunu yeniden kurdu. Aynı zamanda SSCB ile son Alman savaş esirlerinin bırakılması için görüşmeler yürüttü. Adenauer’ın son derece tartışmalı olan bir icraatı da Nazilerin itibarının iade edilmesi ve onları üst düzey görevlere getirmesi oldu. 1958 yılına gelindiğinde neredeyse büyün Nazi savaş suçluları affedildi ve cezaevinden çıkarıldı. 1963 yılında istifa eden Adenauer dört yıl sonra öldü.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun