Kleopatra

  • Önem : Mısır'ın son firavunu, Antik dünyanın en güçlü kadın karakterlerinden
  • Doğum : MÖ 69
  • Ölüm : MÖ 30

Mısır’ın son firavunu olan Kleopatra antik dünyanın en ünlü ve en güçlü kadınları arasında yer almaktadır. Roma iç savaşlarındaki rolü, Julius Sezar ve Mark Antony ile olan duygusal ilişkileri ve dehşet verici intiharı halen büyüleyici bir tarihsel figür olarak görülmektedir. Kleopatra, Ptolemaic Hanedan’ın bir üyesi olarak dünyaya geldi. Yunanca konuşan bu hanedan, Büyük İskender’in Mısır’ı fethinden beri ülkeyi yönetmekteydi. Kleopatra, 18 yaşındayken kardeşi 13. Batlamyus ile birlikte müştereken tahta geçti. Kardeşler tahta geçmelerinin ardından birbirleriyle evlendiler. Ancak gücü tek başlarına elde etmek için birbirlerinin arkalarından çeşitli oyunlar oynuyorlardı. Bu mücadele MÖ 50 yılında Kleopatra’nın sürgüne gönderilmesiyle geçici olarak son buldu.

Bu sürgünün ardından tarihteki bir diğer önemli isim olan Julius Sezar ile Kleopatra arasındaki ilişki başladı. Haliyle Sezar, Batlamyus ile olan savaşta Kleopatra’nın safında yer aldı. Sevgilisinin yardımıyla kardeşini deviren Kleopatra kardeşini öldürttü ve tekrardan tahta geçti. Tüm bu olaylar ile birlikte Sezar’dan adı Sezarion olan bir erkek çocuk dünyaya getirdi ve bu çocuğun Sezar’ın varisi olmasını istedi. Ancak Sezar’ın ölümü üzerine evlatlığı Octavian, Antony ve bir generalle birlikte ülkeyi yönetmeye başladı. Antony ile Kleopatra’nın sevgili olması üzerine Octavian’ı tahtan indirme planları yapıldı. Octavian ile başlanan savaşta Antony ve Kleopatra’nın kaybetmesi üzerine iki sevgili intihar etti. Böylelikle 3 bin yıllık firavun halkasının sonuncusu ölerek bu zincir son buldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun