Kim Philby

Kim Philby
  • Meslek : Casus
  • Doğum : 1912
  • Ölüm : 1988

Soğuk Savaş döneminin en ünlü casuslarından bir olan Kim Philby, İngiliz gizli servisinin üst düzey yöneticisi olarak çalıştı. Casusluk kariyeri boyunca bir dönem İngiliz istihbaratına hizmet ederken, bir dönem de karşılıklı olarak KGB için çalıştı. Philby’nin ihaneti duyulması, İngiliz kamuoyunda şok etkisi yarattı. Tam adı Harold A. R. Philby olan casus, Hindistan’da dünyaya geldi. Bir İngiliz sömürge yöneticisinin oğluydu. Prestijli okullarda eğitim gördü. Daha sonra Cambridge Üniversitesi’nden eğitim adlı ve üniversitede öğrenciyken komünizme sempati duymaya başladı. Philby ve başka bazı Cambridge öğrencileri, Sovyet gizli servisine girdiler. Gizli bir grup oluşturdular.

Philby ve diğer casusların uzun vadeli görevleri vardı. İngiliz gizli servisine sızmak, üst düzey konumlara yükselmek ve Moskova’ya rapor yollamak. Philby İspanya İç Savaşı sırasında bir İngiliz gazetesi için çalıştı. II. Dünya Savaşı başlayınca İngiliz Gizli Servisi’ne katıldı. Bu arada Sovyet görevlilerine bilgi vermeye devam etti. Savaş sırasında ve sonrasında defalarca terfi ettirildi. Bir keresinde gizli servisin Sovyet istihbaratından sorumlu ofisinin başına bile getirildi. 1949 yılında Washington DC’deki İngiltere elçiliğine yollandı. Burada CIA ile İngiltere arasında bağlantı görevi gördü. 1950’lerden itibaren Philby’nin şansı kötüye dönmeye başladı. Cambridge’teki iki casus deşifre oldu. Yakalanmalarından önce Philby onları uyardı ve böylece SSCB’ye kaçmayı başardılar. Onlarla olan dostluğundan ötürü Philby’de şüphe altında kaldı. Çetenin üçüncü adamı olduğu düşünüldüğünden yoğun şekilde sorgulandı. Philby sonunda temize çıkmayı başardı ve gayri resmi olarak İngiliz casusluk birimleri için çalışmaya başladı. 1963 yılında ise SSCB adına çalıştığı anlaşıldı. Bunun üzerine hayatının kalan kısmını geçireceği SSCB’ye kaçtı. Yetmiş altı yaşında Moskova’da öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun