Kılıç Ali Paşa Camii

Kılıç Ali Paşa Camii
  • Yer : İstanbul
  • Banisi : Kaptanıderya Kılıç Ali Paşa
  • Mimarı : Mimar Sinan
  • Tamamlanış tarihi : 1580

İstanbul’da 16. yüzyılda Osmanlı kaptanıderyası Kılıç Ali Paşa tarafından yaptırılan ve mimarlığını Mimar Sinan’ın üstlendiği Kılıç Ali Paşa Camii İstanbul’un Tophane semtinde bulunmaktadır. Caminin cümle kapısının üzerinde şair Ulvî’nin kitabesi vardır ve kitabe, külliyenin yapımının 1580 yılında tamamlandığı hakkında bilgi vermektedir. Ayasofya ile olan benzerliğiyle bilinen caminin, Robertson tarafından 1850’li yıllarda çekilen fotoğrafında cami minaresinin iskele kurularak gövdenin ortalarından itibaren yenilendiği görülmekte, bundan da minarenin bilinmeyen bir sebepten dolayı yıkıldığı anlaşılmaktadır.

Kılıç Ali Paşa Camii’nde Mimar Sinan, uzun meslek hayatının son büyük eserlerinden olmasına rağmen çok daha küçük ölçüde Ayasofya’nın planını ve Osmanlı dönemi Türk mimarisinin unsurlarını kullanarak şaşırtıcı bir uygulama ortaya koyduğu görülmektedir. Üç tarafa açılan girişlere sahip, kesme taştan yapılmış pencereli avlu duvarı orijinal şekliyle kalmamıştır. Önceden bu duvar bir dikdörtgeni sınırlarken 1956’larda Tophane Meydanı tarafındaki cephesi şevli biçimde türbeye doğru alındı. Duvar şadırvan tarafında da geri çekildi. Caminin giriş kısmında üzeri kurşun kaplı, öne meyilli bir çatı ile örtülü, mermer sütunlara dayanan ikinci bir son cemaat yeri vardır. Sonradan büyütülmesi gerektiği anlaşılan bu kısımdaki sütun başlıklarının klasik üslûpta oluşu buranın binanın inşasıyla beraber yapıldığını veya az sonra eklendiğini gösterir. Kılıç Ali Paşa Camii’nin esas son cemaat yeri sütunlara dayanan kemerlerin taşıdığı beş kubbe ile örtülüdür. Cami günümüzde ibadethane olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Semavi Eyice, Kılıç Ali Paşa Külliyesi, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, 2002, cilt.25, sf.412-414

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun