Keops

Keops
  • Önem : Piramitlere olan düşkünlüğüyle bilinen Antik Mısır firavunu
  • Doğum : M.Ö. 2609
  • Ölüm : M.Ö. 2566

Antik Mısır firavunu olan Khufu ya da bilinen diğer adıyla Keops’un piramitlere olan tutkusu dışında hakkına az şey bilinmektedir. Kral Sinefru’nun oğlu ve Antik Mısır’ın dördüncü hanedanından ikici üyesi olan Khufu, Sinefru’nun ölümünün arından yirmili yaşlarda firavun oldu. Nübya, Güney Mısır ve batıda da Libya’ya olmak üzere çeşitli seferler düzenledi. Mısır tarihine adını kazıyan, ellili yaşlarda ölümünün ardından mumyalanan ve piramidin içindeki derin bir mezara gömülen Khufu’nun piramidi, her ne kadar taştan olan dış yüzeyi ve kısımları bin yıl içerisinde yağmalanmış olsa da, Büyük Piramit firavunun da istediği gibi büyük ölçüde günümüze kadar ayakta kalabildi.

Piramitlere olan tutkusuyla bilinen Khufu, mezarının kendi büyüklüğünü yansıtan devasa bir anıt olmasını istiyordu. Çünkü bu piramit onu tarihte kalıcı kılacaktı, ki öyle de oldu. Adı sürekli Giza’nın Büyük Piramt’i ile anıldı. Khufu’nun büyük piramidi, Giza’da inşa edilen ilk ve en büyük yapıdır. Antik dünyanın yedi harikasından biri olan bu yapı tamamlandığı dönemde dünyanın insan elinden çıkmış en yüksek yapısıydı ve bu durum 3000 yıl kadar böyle devam etti. Benzer şekilde Khufu’dan sonra gelen iki halefi de bu bölgede kendi piramitlerini inşa ettirmişlerdir. Piramitlerin inşasında kullanılan kireç taşlarının önemli bir bölümü çevre bölgelerden çıkarılmış ve Nil Nehri üzerinden sallarla getirilmiştir. Daha sonra üç tonluk bloklar halinde inşaat alanına kadar devasa bir rampanın üzerinde sürüklemişlerdir. Piramit yapımında kullanılan diğer malzemeler ise Lübnan gibi uzak bölgelerden getirtildi. Büyük Piramit’in inşasında yaklaşık 2.3 milyon kireç taşı kullanıldı. Bu taşların bazıları on beş ton gibi çok ciddi bir ağırlığa sahipti. Büyük Sfenks, Büyük Piramit’in yanı başında durmaktadır. Aslan-insan karışımı bir yaratığı temsil eden heykelin, Khufu’nun oğlu olan Firavun Kefren tarafından inşa ettirildiği düşünülmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun