Kate Fox

  • Meslek : Medyum
  • Doğum : 1839
  • Ölüm : 1892

İlk profesyonel medyumluk işini icra eden Fox kardeşler arasında adı en kötüye çıkan Kate Fox, kardeşleriyle birlikte binlerce Amerika ve Avrupalı’yı ölülerle iletişim kurabildiklerine inandırdı. Fox, yaptığı her şeye inanan izleyiciler için yüzlerce seans düzenledi ve binlerce dolar kazandı. Kanada’da bir çiftlikte dünyaya gelen Kate Fox, 1847 yılında New York eyaletinin kuzeyindeki Rochester’a yerleşti. Fox kardeşler, ilk olarak 1847 yılında yatak odalarında gizemli sesler duyduklarını iddia ettiler. Hurafelere inanmaya meyilli olan anneleri, komşularına bunların ölülerden gelen mesajlar olduğunu anlattı. Bu vesileyle de gizemli “Rochester Tınıları”nın dedikodusu hızla yayıldı. 1850 yılına gelindiğinde ise bu kardeşler oldukça ünlü oldular.

Aralarında romancı James Fenimore Cooper, tarihçi George Bancroft ve gazeteci William Cullen Bryant gibi isimlerin de bulunduğu pek çok saygın Amerikalı, kızların düzenlediği toplantılara katıldı. Zengin New Yorklular, Fox kardeşlere ölü akrabaları ya da tarihi şahsiyetlerle konuşabilmek adına para ödemeye başladılar. İronik bir biçimde kölelik karşıtlığını, kadın haklarını ve radikal politik davaları benimseyen pek çok Amerikalı için medyumculuk da kısa zamanda cazibe merkezi haline geldi. 1860’larda bu konuyla ilgili coşku azalmaya başladı. Kate ve Margret alkolik olmuşlardı. Kate, yıllarını bir sanatoryumda geçirdikten sonra 1871 yılında İngiltere’ye gitti, evlendi ve iki çocuğu oldu. Daha sonra ise ABD’ye geri döndü. 1888 yılında ayyaşlıktan tutuklandı ve oğullarının velayetini kaybetti. 1888 tarihinde bir gazetede konuşan kardeş Margret medyumculuk konusundaki fikirlerini değiştirmişti. Yaptıkları her şeyin bir oyun olduğunu söylüyordu. Bir sahtekar olarak görülen Kate beş parasız kaldı. Beş yıl sonra da sessiz sedasız öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun