Kastamonu Hükümet Konağı

Kastamonu Hükümet Konağı
  • Yer : Kastamonu
  • Yapılış Tarihi : 1 Eylül 1901
  • Mimarı : Vedat Tek

Kastamonu şehrinin önemli mimari yapılarından Kastamonu Hükümet Konağı, II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25.yıl dönümünde dönemin valisi Enis Bey tarafından törenle açılarak 1902 yılında hizmet vermeye başladı. Merkezi iktidarın gücünü ve her yerdeliğini göstermek adına o dönem birbiri ardına yapılan yapılardan biri olan Kastamonu Hükümet Konağı, inşa edilen hükümet konakları arasında estetik açıdan en iyilerindendir. Kastamonu valiliği görevinde de bulunan Sırrı Paşa’nın oğlu ünlü Türk mimar Vedat Tek’in mimarlığında inşa edilen yapı, dönemin Avrupa mimarisi kurallarına bağlı kalınarak, Osmanlı mimarisinden belirli kemer biçimlerinin de aktarımıyla yapılan önemli bir mimari üsluba sahiptir.

Kastamonu Hükümet Konağı’nın fiziksel özelliklerine değinmek gerekirse, yükseltilmiş bir bodrum kat üzerine iki katlı kagir bir bina olduğunu söyleyebiliriz. Basit bir plana göre düzenlenmiş, uzun koridorun iki tarafında sıralanan odalardan oluşan yapının giriş bölümünün kitleleri öne çıkarak, yapıya daha sonra sıklıkla tekrarlanacak bir karakter kazandırmıştır. Ama en ilgi çekici özellik, iki kat yüksekliğindeki anıtsal merdivendir. Rönesans mimarlığından etkiler taşıyan, iki küçük kemer ortasında yer alan büyük kemerle belirlenen girişi tamamlayan revak ve merdivenler Vedat Tek’in özgün mimari dilinin ilk örneklerini oluşturur. Günümüzde valilik konağı olarak işlevini sürdüren bina, bütün ihtişamıyla görevini yerine getirmeye devam ediyor.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun