Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi
  • Yapılış Tarihi : 18. yy
  • Yaptıran : II. Mahmud
  • Mimarı : Garabet Amira Balyan
  • Müzeye Dönüştürülme Tarihi : 28 Haziran 1967

Osmanlı’dan günümüze sağlam bir şekilde ulaşan saray yapısı olan İzmit Kasr-ı Hümayun’u Sultan 2. Mahmud tarafından inşa ettirildi. 1766 yılında meydana gelen büyük depremde yıkılmasının ardından Sultan Abdülaziz tarafından av köşkü olarak yeniden yaptırılan yapı, İzmit saat kulesinin yanında ve demiryolunun kuzeyinde bulunmaktadır. Farklı kaynaklarda mimarı olarak Garabet Amira Balyan’ın gösterildiği yapı, İzmit Sarayı, İzmit Köşkü, Hünkâr Kasrı, Sultan Sarayı, Küçük Saray, Av Köşkü, Avcı Konağı gibi adlarla da anılmaktadır. Mimari estetik değeri oldukça yüksek olan yapı, mermer işçiliği, zengin rokoko tavan süslemeleri, çok sayıdaki sütunlarıyla Dolmabahçe Sarayı hissiyatı uyandırmaktadır. Padişahın özel kullanımı için yaptırılan iki katlı yavru saray, diğer 19. Yüzyıl Osmanlı saraylarıyla benzerlik göstererek, neoklasik, rokoko ve klasik Osmanlı sanatı üslup özelliklerini birleştiren seçmeci bir tarzda inşa edildi.

Mimari açıdan düşey ve dikey hatlarındaki denge ve simetrisiyle dikkat çeken yapının girişinde, üç kalın yivli sütunla desteklenen ve üzerinde demir korkulukla çevrili bir balkon yer alan görkemli bir galeri bulunmaktadır. Cepheler köşelerde ve pencere üstlerinde sütun ve sütun ile silmelerle hareketlendirilmiştir. Giriş kapısına birkaç basamakla ulaşılan yapının zemin katındaki pençeler üzerinde gül bezekler, akantus yaprakları motifleri ve madalyonlar yer almakta. Saat kulesi tarafından giriş sağlayan taç kapıda İzmit ve saray hakkında bilgi vere kitabe bulunuyor. Yapıdaki en dikkat çekici özelliklerden biri de ampir üslubundaki çok sayıda ayna bulunmasıdır. 28 Haziran 1967’de müze olarak kullanıma sunulan Kasr-ı Hümayun, 1999 depreminde hasar gördükten sonra 2005 yılında restore edildi ve 2007 yılında tekrardan hizmete açıldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun