Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi
  • Önem : Süleymaniye Külliyesi içerisinde yer alan Kanuni Sultan Süleyman'ın içerisinde bulunduğu yapı
  • Yapılış Tarihi : 1566
  • Mimarı : Mimar Sinan

İstanbul’un tarih kokan semtlerinden Süleymaniye’de Süleymaniye Külliyesi içerisinde yer alan Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Mimar Sinan tarafından inşa edildi. Yapıtlarında her zaman yeniliği arayan Mimar Sinan tasarladığı türbelerde de, türbe mimarisindeki araştırıcı-yaratıcı yapısını sürdürdüğü görülmektedir. Batılıların Muhteşem Süleyman olarak adlandırdığı Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesinde örtü olarak, Osmanlı-Türk mimarlık geleneğinde çok sık görülmeyen çift kubbe tasarımına gitmiştir. İç kubbeyi türbe içindeki ayaklara, dış kubbeyi ise dış beden duvarlarına taşıtmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, türbe mimarisi açısından ele alındığında bir başyapıt olarak değerlendirmek mümkün. Bununla birlikte türbenim mimari yapısından bahsetmek gerekirse, türbe plan şeması olarak sekizgen formdadır. Ana yapının çevresinde 29 sütunlu, üstü örtülü açık bir revak yer almaktadır. Dışarıdan bakılınca, kubbesinin motiflerle süslü mermer bir bordür çevrelemektedir. Türbenin giriş kapısı fildişi kakmalı, kündekari motiflerle bezenmiştir. Kapı kanatları abanoz ağacındandır. Türbe kapısından içeri girildiği zaman kapının iki yanında, iç duvarlarda çini sanatının en güzel örnekleri ile karşılaşılır. Pano tabir edilen formda yerleştirilmiş olan çinilerin çevresi ulama çinilerle bezenmiştir. Panoların üst kısmında altın yaldızla ayetler yazılıdır. Çinilerin bittiği yerden itibaren, ism-i hüsna (99 adet olan Allah’ın güzel isimleri), lacivert renkli fon üzerine beyaz yazılmış çini kuşakla çevrelenmiştir. Türbede Kanuni Sultan Süleyman‘ın sandukası dışında 6 adet sanduka daha yer alır. Bunlar, II. Ahmet’in kızı Asiye Sultan, II. Süleyman’ın annesi Saliha Dilaşup Valide Sultan, Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan, II. Süleyman, II. Ahmet, II. Ahmet’in hasekisi Rabia Sultan’a aittir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Fatma Sedes, Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Erişim Tarihi: 25.07.2018

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun