Kangxi

Kangxi
  • Meslek : Çin İmparatoru
  • Doğum : 1654
  • Ölüm : 1722

Çin tarihinin en büyük monarklarından İmparator Kangxi, 61 yıl boyunca tahtta kaldı. Orta Krallık döneminde yaşanan büyüme ve refah çağına liderlik etti. Tayvan ve Tibet’teki asileri yenilgiye uğrattığına inanılmaktadır. Henüz yedi yaşında tahta çıkan Kangxi, Qing Hanedanı’nın ikinci kralıydı. Kuzeyindeki Mançurya’dan gelen bu hanedan, tahtı 1664 yılında Ming Hanedanı’nın elinden aldı. Kangxi hükümdarlığının ilk dönemlerinde Güney Çin ve Tayvan’daki karışıklıklara karşı askeri harekatlar düzenledi. 1673-1681 yılları arasında ise üç asi generale karşı iç savaş vermesi gerekti.

1690 yılına gelindiğinde imparator muhalefeti büyük ölçüde bastırdı. Alimleri yeniden devlet hizmetine girmeye davet edip Çin edebiyatını destekleyerek eski Ming Hanedanı’nın destekçilerini yanına çekmeye çalıştı. Batı ile olan ilişkiler imparator döneminde gelişmeye başladı. Bu durum sık sık gerilimin yükselmesine neden oluyordu. 1688 ve 1689 yıllarında Rusya ile savaş çıktı. 1706 yılında Çin’deki Katolik nüfusunu kontrol etmeye çalışan Papalık temsilcilerini sınır dışı etti. Ancak politik amaçları olmadığı sürece dış etkilere karşı çıktı. Cizvit matematikçilerini ve astronomları saraya davet etti. Tahttaki son yıllarına Tibet’teki iç savaş damgasını vurdu. Savaş altmış sekiz yaşında ölmesinden hemen önce son buldu. Yirmi dört oğlu arasında taht kavgası çıktı. Dördüncü en büyük oğlu Yongzheng bu mücadeleyi kazanarak imparator oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun