Jül Sezar

  • Önem : Roma İmparatoru
  • Doğum : MÖ 100
  • Ölüm : MÖ 44

Romalı bir general, politikacı ve imparator olan ve çağın en etkili insanları arasında yer alan Jül Sezar, aynı zamanda Batı tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Aristokrat bir ailede dünyaya gelen ve henüz genç bir delikanlıyken orduya katılan Sezar, çok bilinen bir hikâyede anlatıldığına göre, Ege Denizi’nde korsanlar tarafından kaçırıldı ve ailesinden serbest bırakılması karşılığında fidye istendi. Sezar kendisi için istenilen ödülü az bularak çok öfkelendi ve onlardan daha fazla fidye talep etmelerini istedi. Serbest kalmasının ardından korsanları yakaladı ve onları çarmıha gerdi. Sonraki birkaç yıl içinde Sezar askeri ve politik kariyerinde hızla yükseldi. MÖ 69 yılında günümüz İspanya’sında bulunan Roma eyaleti Aşağı Hispania valisi olarak atandı. MÖ 63 yılında ise Roma’nın en büyük dini makamı olan “pontifex maximus” seçildi.

Sezar bu göreve başlamasından dört yıl sonra, MÖ 59 yılında Galya’nın fethine girişti. İki generalle birlikte Roma hükümetini kontrol eden güçler erkini oluşturdu. MÖ 50 yılında Sezar’ın büyüyen gücünden korkan senato ondan ordusunu dağıtmasını istedi. Sezar’ın senato kararına uymayı reddetmesi ve MÖ 49 yılının Ocak ayında Rubicon Nehri’ni geçmesi sonraki yıl kendi zaferiyle sonuçlanacak olan bir savaşın başlamasına neden oldu. Güçleri elinden alınmış olan senato onu geçici bir süre için diktatör ilan etti. Daha sonra ise ömür boyu diktatör yani “dictator perpetuo” ilan edildi. Bu son adım onun bir monarşi kuracağından korkan karşıtları için bardağı taşıran son damla oldu. Brütüs’ün de aralarında bulunduğu bir grup komplocu Roma Reformu’nun merdivenlerinde onu bıçaklayarak öldürdüler.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun